София. В централата на БСП се проведе среща на представителите на партията в ръководството на Национално сдружение на общините в Република България. Поводът за срещата бе отпуснатите с постановление на Министерския съвет от 19 декември 146 млн. лв. на български общини. За тях алармира заместник-председателят на БСП Кирил Добрев на пресконференция след срещата.
По отношение на условието, при което членовете на УС на НСОРБ от БСП ще напуснат ръководството му, Добрев заяви: „Най-важната дума е прозрачност и критерии. Как всъщност раздаваме парите на всички български граждани, защото мога да кажа, че към днешна дата не ГЕРБ, а БСП е първа политическа сила и ако критерий за това е подкрепата, то логично е БСП и ГЕРБ да получават, образно казано общините, едни и същи средства. Ние обмисляме напускането на УС, но запазваме участието в сдружението на общините, тъй като до изборите през сдружението ще минат друга група важни закони, които са елемент от предизборната кампания октомври месец. Това, което искаме е прозрачност, критерии“, допълни още Добрев.
Добрев отчете, че 98 млн. лв. са дадени за общини на ГЕРБ, 25 млн. за тези, управлявани от ДПС, 17 млн. лв. в други общини и едва 4 млн. лв. за общини, управлявани от БСП.
Той обърна внимание, че ДПС е финансовият партньор на ГЕРБ, но по думите му не е виновен този, който яде баницата, а този, който му я дава. Добрев разкритикува ГЕРБ, че е убила парламентарната държава и посочи, че по начина, по който работи днес, е на път да убие и местната власт.
Кметът на Троян и заместник-председател на Сдружението Донка Михайлова обяви, че ако проблемът не бъде обсъден на заседанието на сдружението, членовете на ръководството от БСП ще обмислят дали да го напуснат. „Не приемаме средства от държавния бюджет да се разпределят към българските общини без ясни процедури и критерии. През 2017 г. на български общини са раздадени повече от четвърт милиард лева без правила. Тези средства превишават 1,6 пъти средствата, предоставени от централния бюджет като капиталова субсидия, където все пак има правила. Септември месец с нарочно решение на УС по повод на предизвикана от нас информация в сдружението беше взето решение, че УС ще настоява за ясни процедури и критерии при разпределяне на средствата от републиканския бюджет. Броени месеци след това сме свидетели на поредното министерско постановление“, коментира Михайлова.
Друг кмет от БСП също коментира темата. Пред Агенция „Фокус“ кметът на Свищов Генчо Генчев заяви, че не е необходимо да се нагнетява напрежение по отношение на разпределението на средствата, тъй като всеки един кмет, било то от ГЕРБ или БСП, намира начин да финансира своите проекти и всички дейности, които са заложени в управленската му програма. „Що се касае за постановленията на Министерския съвет, мисля, че всеки кмет има възможността и правото да поставя своите проблеми пред народните представители и те по един или друг начин да бъдат чути от правителството и от лицата, от които зависи решаването им“, посочи още той. Генчо Генчев даде пример с разпределението на средствата от програмата за развитие на селските райони и тази за региони в растеж. Той подчерта, че среща изключително добра подкрепа в лицето на правителството за решаване на проблеми, които с години са отлагани за Свищов.
Заместник-кметът на Община Тервел Дияна Илиева добави, че общината е управлявана от кмет на БСП, но за една година правителството три пъти е отпуснало допълнително финансиране за съществени обекти. „При нас не се получи така, защото кметът е от БСП. В последните 12 месеца, от 20 декември миналата година до 19 декември тази година, три пъти получихме допълнително финансиране за много съществени за общината обекти. Вероятно има нещо, което провокира БСП да говори по този начин, но точно в нашия случай се получи обратното“, допълни тя.
Заместник-председателят на НСОРБ и кмет на Кърджали, издигнат от ДПС, Хасан Азис призова да не се разделят общините и проектите по политически признак. „Кметовете на ДПС, както и кметовете на всяка една политическа партия са длъжни да работят в интерес на хората. Това означава, че трябва да реализират своите проекти и да търсят възможности за финансирането на различни проекти, които са в интерес на всички граждани и за развитието на регионите. Тук мога да кажа, че кметовете на ДПС имат една много добра проектна готовност, с която търсим възможности да реализираме своите проекти по населените места. Всеки опит за реализирането на един или друг проект, финансиран от държавния бюджет, да бъде отнесен към политически признак, не е в интерес на местната власт. По-скоро всички ние трябва да се обединим около това да търсим възможности правителството да има по-ясна политика по отношение на местната власт, да има по-голямо финансиране на местните проекти и да подпомага местната власт“, каза Хасан Азис. Той обърна внимание, че като представители в местната власт в национален мащаб кметовете от ДПС са втора политическа сила.
Деница КИТАНОВА