Прищина. В интервю пред местна телевизия в четвъртък вечерта, посланикът на САЩ в Прищина Филип Коснет заяви, че Вашингтон уважава суверенитета на Косово, но подчерта, че 100-процентовите мита, които бяха наложени върху стоките от Сърбия и Босна и Херцеговина, влияят на други процеси в Косово и региона и тяхната отмяна е също и в интерес на САЩ, пише прищинският ежедневник „Коха Диторе“.
„Считаме, че за да бъде постигнат напредък във върховенството на закона, икономическото развитие и регионалната стабилност е от жизнена важност диалогът със Сърбия да бъде подновен възможно най-скоро. Това ни води до въпроса с митата. Така, трябва да кажа, че имаше някои много объркващи и неверни истории. Точно преди да дойда тук днес, прочетох, че САЩ са заплашили Косово с икономически санкции. Искам да уверя хората, че няма такова нещо. САЩ не желаят да се отнасят така със своя приятел Косово. Вярвам обаче, че това, което ние очакваме от Прищина, е смело лидерство. Много е лесно да се реши, че има причини преговорите със Сърбия да бъдат забавени. Ние обаче не мислим, че това е в интересите на Косово, Сърбия, или САЩ“, заяви Коснет.
Дипломатът добави, че Вашингтон е на мнение, че Прищина трябва да отмени митата временно за определен период от време и че в замяна на това ще се създадат очаквания, че Белград ще се съобрази с конструктивните мерки. „Не говоря за Европейския съюз, но вярвам, че и Брюксел, и Вашингтон са в контакт с правителството на Сърбия, за да направят така, че ако Косово отмени временно митата, Белград да реагира конструктивно“.
Коснет предупреди, че ако ставките не бъдат отменени, „рискуваме да загубим тотално моментума, което ще бъде много лошо за косоварите, както и за сърбите, също за САЩ и ЕС“. Посланикът заяви още, че американското правителство вярва, че 2019-а е годината, в която всеобхватно споразумение между Белград и Прищина е „постижимо“.
„Какво имам предвид под всеобхватно споразумение? Такова, което не само да се фокусира върху проблемите, за които слушаме всеки ден – възможната корекция на границата, което все още е само възможност. Но и ще се отнася до широк спектър от теми, които разделят Косово и Сърбия. Президентът Тръмп, както много от зрителите знаят, е лично ангажиран с този процес. Той вярва, че моментът е дошъл. Същото се отнася и за Брюксел. Считаме, че това всеобхватно споразумение трябва да открие пътя към взаимно признаване между Косово и Сърбия и цялостното участие и на двете страни в западната система. Тук е заложено много и отлагането няма да е от полза за никой“, предупреди Коснет.

Превод и редакция: Иван Христов