Пловдив. През студен януарски ден Иванка Ангелов е в дома си със своята дъщеря и четиримата си внуци, когато кметът на селото пристига и ги съветва да напуснат. Двама нейни съседи – братя на 17 и 21 години – са обвинени, че са пребили местен жител. Жертвата, войник, е хоспитализирана, пише британската агенция Reuters в обширно разследване за възбудения напоследък в България цигански въпрос. Агенция „Фокус“ представя материала без редакторска намеса.
Ангелова, която като братята е от малцинствената ромска общност в България, заяви, че кметът й е казал, че селяните са тръгнали да отмъщават. Беше загрижен, че семейството й може да бъде нападнато.
Тази вечер, 6 януари, тя и повечето от 76-членната ромска общност избягали от с. Войводиново, на десет километра до Пловдив, втория по големина град в България.
"Бяхме разпръснати по цялото място като счупено яйце," каза Ангелова, вдовица, бършейки сълзите си.
България, която се присъедини към Европейския съюз през 2007 г. и е най-бедният член, има едно от най-големите ромски малцинства в блока.
Както и в други страни от ЕС, много роми живеят в периферията на обществото и се борят за работа - като тези в малките населени места са изправени пред правни проблеми по отношение на собствеността върху земята, казва Българския хелзинкски комитет (БХК), група за защита на човешките права.
След като Ангелова и семейството й избягаха, властите започнаха да разрушават групата от 17 малки домове в покрайнините на селото. Когато три дни по-късно „Томсън Ройтерс” посети мястото, три къщи бяха разрушени, а други бяха повредени.
В останалите домове бяха поставени бележки за уведомяване на жителите, че и техните ще бъдат разрушени.
Според преброяването от 2011 г. има 325 000 роми, съставляващи около 5% от 7,3 милиона души в България. Според изчисленията на Европейската комисия обаче, ромите са повече от два пъти повече - около 750 000 души.
През седмицата след нападението срещу местните жители националистическите и крайнодесни групи проведоха вечерни събирания във Войводиново.
На пресконференция на 8 януари Красимир Каракачанов, вицепремиер и ръководител на националистическата партия ВРМО, коментира инцидента, като каза, че "циганите ... са станали изключително нагли".
В изявление, публикувано на своята страница във Фейсбук, БХК изрази "сериозна загриженост за умножаването на случаите на расистка реч на омразата от страна на българските държавни служители и честите колективни наказания за ромските общности".
БХК заяви, че отношението на местните власти в този случай е отражение на „много подобни случаи“ на принудителни изселвания на „незаконни ромски селища без осигуряване на подходящо алтернативно жилище, оставяйки тези хора без дом“.

Връзка с изборите

Други активистки групи също са загрижени за това как ромите са третирани в България.
Асоциацията на инициативата за равни възможности (EOIA), която работи по въпросите на развитието на ромите и правата на човека, заяви в проучване от 2017 г., че една от четири ромски къщи е „незаконна“ - без право на собственост върху земя, разрешителни за строеж или и двете. От там отбелязват, че други изследователи посочват далеч по-високи числа.
Между 2012-2016 г., казва EOIA, информацията, предоставена от три от всеки пет общини, разкрива, че 399 от 444 заповеди за разрушаване на жилища засягат единствено жилищата на ромските семейства.
Даниела Михайлова, адвокат, съавтор на доклада, заяви в интервю, че данните показват връзка между времето на провеждане на изборите и броя на изпълнените заповеди за разрушаване – като националистически партии използват „разпространените антиромски настроения в обществото, за да мотивират повече избиратели ”.
Прицелването на десния съюз на Обединените патриоти в ромите е „част от стратегия за отклоняване на вниманието“ от корупционни скандали, твърди Огнян Исаев, организатор на ромския образователен фонд и активист за правата на ромите.

Отмъщение

Председателят на БХК Красимир Кънев каза, че е шокиран, че жителите са били изгонени от домовете си при температури под нулата и че разрушаването е извършено набързо, без да се даде време на жителите да съберат своите вещи.
Той твърди, че българските закон изискват жителите да бъдат уведомени и да им бъде дадено време да обжалват и да разрушат собствените си домове, за да спасят материалите.
Той каза, че БХК е помогнал на жителите да обжалват заповедите за извеждане. Междувременно общината е принудена да спре разрушаването на домове, докато съдът не разгледа жалбата. Това може да отнеме седмици, посочи Кънев.
В дело, заведено от БХК пред Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ), през 2012 г. съдът постанови, че в стремежа си да изгонят роми от квартал в столицата София, българските власти са нарушили „правото на зачитане на частната собственост“ на хората, семейния им живот, техния дом и кореспонденцията им ”.
Кънев заяви, че ЕКПЧ признава, че "не можете да изгоните хора на произволна основа, оставяйки ги без подслон".
През 2015 г. ЕКПЧ призова българските власти да прекратят принудителните изселвания на ромски семейства или да им осигурят алтернативни жилища, отбеляза по това време Отворено общество.
Обаче те не са успели да принудят българските власти, казва Кънев и добавя, че редица други дела, заведени от ромите, предстои да бъдат решени в ЕКПЧ.

Няма къде да отида

Ангелова каза, че е живяла в този дом още от дете.
Но, каза кметът на Войводиново, Димитър Тосев - бивш полицейски началник - земята е принадлежала на общината, а ромските семейства са били предупредени, че ще трябва да се изселят.
И, добави той, селяните са поискали от общината да реши това, което те считат за дългогодишен проблем.
"Има много проблеми - като интеграция."
"(Селяните) искаха да видят действия от общината", каза той пред фондация "Томсън Ройтерс", добавяйки, че ромите са били оставени сами на себе си докато побоят не е предизвикал възмущение и той се е почувствал принуден да действа.
Онези, чиито домове са били разрушени, каза той, „имат места, където да отидат и ще отидат там, където трябва да отидат“.
В случая на Ангелова тя заминава за област Столипиново в Пловдив, където 50 000 души обитават жилищни блокове и малки къщи.
Тя и семейството й пребивават в апартамент на приятел, който сега е претъпкан с 18 души.
В селото, каза Ангелова, тя и нейните съседи от ромски произход са работили от време на време, печелейки 2,50 лева (1,45 щатски долара) на час за прибиране на реколтата. Там тя имаше дом и живот.
"(Сега) няма къде да отидем, нямаме работа и нямаме пари ... Не знам как ще оцелея", каза тя.

Едно към едно идентичен материал няколко часа по-късно публикува и Voice of America.
***
Брюксел. Българският министър на отбраната Красимир Каракачанов се е срещнал с македонския си колега Радмила Шекеринска в сряда в Брюксел, предава скопското електронно издание „Фактор“, като отбелязва, че макар председателят на българското ВМРО да е твърд противник на договора за добросъседство между София и Скопие, на него му се е наложило да пожелае добре дошъл на вицепремиера на Македония на срещата на министрите на отбраната от страните-членки на НАТО след подписването на присъединителния протокол на Македония.
Шекеринска е благодарила на Каракачанов за подкрепата на България и е отбелязала, че разговора между двамата министри е първата двустранна среща на македонската страна на срещата.
Тя е добавила също, че договорът за добросъседство с България е помогнал за подписания след това Преспански договор и е уверила, че двете Министерства на отбраната ще засилят сътрудничеството си. Каракачанов отговорил, че България винаги е настоява Македония да бъде приета по-бързи в НАТО и ЕС.
***
Москва. Въпреки че до изборите за Европейски парламент остават повече от три месеца, в Европа се появиха прекалено много желаещи да получат „ръката на Москва“. А някои дори биха се съгласили и на крак. С помощта на който да си придадат ускорение, пише анализаторът Михаил Шейнкман в материал за РИА Новости, представен без редакторска намеса.

България изведнъж се събуди. Спомни си, че вече е възрастна, а не някакво младо европейче. Затова, тя също заслужава внимание от Кремъл. Непременно с вмешателство. И не така, както той искаше, като предлагаше чрез своя „Южен поток“ да донесе евтин газ в страната, пари за транзит и работни места. Тя не се нуждае от такива добрини. Трябва й нещо тайно... в изборите. И без това всички наоколо говорят за това, казват, че те вече са имали нещо с Кремъл. Поне така им се струва. А тя – какво, още не е „заграница“? Обидно.
Така че оставете империалистическите ви обноски, и... чакаме. „Чакаме Русия да се опита да се внедри в нашия избирателен процес“, по-скоро призова, отколкото предупреди вицепремиерът Дончев. „Не се съмнявам в това“, малко по-късно му додаде лидерът на парламентарното мнозинство Цветанов. Трябва да кажем, че малко се позабавиха със своята „заявка“. Независимо, че до изборите за Европейски парламент има повече от три месеца, прекалено много на Запад желаят да си поръчат „ръката на Москва“. Тя все пак не е Шива. Даже предвид това, че някои биха се съгласили и на крак, който често им придава ускорение.
И, навярно, в България разбират, че се предреждат. Но се надяват, че руснаците ще си спомнят кои в ЕС са им „братушки“ и ще си направят приоритетите „по братски“. В добавка към това, из цяла Европа изборите са само за Европарламент, но в София за Русия има бонус. В същото време ще има и местни избори. Т.е. две кампании на цената на една намеса. Какво ви коства, едва не умоляват българите Москва да си спомни старите дни. Отново Шипка. Родопите. Опал. Носталгия.
И защо ли не е учудващо, че за руска намеса „плачат, молят се на бога без да жалят сълзи“ от управляващата партия. Съкратено ГЕРБ. Тя е в беда с рейтинга. А и с репутацията не е по-добре. Скъпият договор на правителството на най-бедната страна в Съюза със САЩ за покупка на изтребители F-16 бе признат от президента Румен Радев за „триумф на лобизма“. Между другото той е генерал от Военновъздушните сили и знае за какво говори. И когато предрича предсрочни парламентарни избори, очевидно, също. Те ще превърнат ГЕРБ в хербарий („гербарий“). Защото по-популярните в момента социалисти ще ги спечелят и ще го изсушат.
С други думи, без руската намеса партията на премиера Борисов не може да докаже, че има полза от нея. А руската намеса няма нужда да се доказва. За всеки случай, още никой не го е направил – и нищо. А за пример не трябва да се ходи далеч. Техния си доморасъл бизнесмен Гербев три години след промивката на жлъчаката реши, че и той тогава е бил отровен с „новичок“. Всичко съвпада. Също му станало зле, след като пийнал кафе. При това той и отрасналият му син. Улавяте ли сходството? А, и най-важното, от което Кремъл няма да успее да се откачи: и двамата оживяха.
Наистина, образците, изпратени за изследване във Финландия отново показаха, че това са банални пестициди, а не бойно химическо вещество. Но във Великобритания така или иначе признаха България за равна на себе си. Другари по нещастие. А това, между другото, е знак за качество.
***
София. Посланикът на Русия в България Анатолий Макаров счита, че перспективите за преминаване на газопровода „Турски поток“ през територията на нашата страна изцяло зависи от позицията на правителството. Той направи този коментар на официалната страница на руското посолство във „Фейсбук“, отговаряйки на въпрос на български гражданин, предава ТАСС.
„В момента наблюдаваме активни опити отвън да се предотврати възможността „Турски поток“ да мине през територията на България. Затова мога да кажа, че бъдещето на проекта зависи от това, доколко вашето правителство е готово да отстоява този проект както пред Европейската комисия, така и пред тези, които са против. От наша страна има готовност (за реализация на проекта в България)“, написа Макаров.
Руската агенция припомня, че в началото на февруари министърът на енергетиката Теменужка Петкова обяви, че България е готова да въведе в експлоатация своята част от „Турски поток“ до границата със Сърбия до началото на 2020 година. Тя отбеляза, че решението за започване на строителството на газопровода е свързано с успеха на третата фаза на икономическия тест на проекта, който бе завършен в последния ден на януари, след което „Булгартрансгаз“ взе окончателно инвестиционно решение за реализацията на този проект и пристъпи към сключването на споразумения с участниците в него.
Против газопровода са САЩ. Държавният секретар Майк Помпео публично призовава потенциалните участници да се откажат от „Турски поток“, за да избегнат руското влияние в енергийната сфера, отбелязва още ТАСС.
***