Варна. Във Варна се Само през последните два почивни дни във Варненско са регистрирани 53 пожара в сухи треви и храсти. В резултат на инцидентите са унищожени няколко вилни бараки в землището на село Звездица. Това каза за Радио „Фокус“ – Варна директорът на Регионалната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (РДПБЗН) комисар Тихомир Тотев. По думите му от началото на годината досега, в града и областта са регистрирани около 700 подобни произшествия, което е повече в сравнение с първото тримесечие на 2017 година. „През последните две седмици малко се усложни противопожарната обстановка в нашата област. Причините за това са основно преминалата буря преди няколко дни и необичайно топлото време през изминалата седмица“, добави комисар Тотев. По негова информация от началото на годината регистрираните горски пожари са два. Причина и за двата запалването на сухи треви. Инцидентите са станали в района на Белослав и над квартал „Владиславово“ във Варна. При всички пожари от този тип, регистрирани от началото на годината няма данни за пострадали хора. В един от случаите, отчетен наскоро са унищожени 100 броя породисти гълъби.
Комисар Тотев съобщи също, че от началото на тази година има увеличение в броя на загиналите хора в битови пожари във Варна. По думите му от януари досега фаталните инциденти, в които са загинали хора са четири. За сравнение за същия период на 2017 година е загинал един човек. „В тази връзка призовавам гражданите да спазват стриктно правилата за ползване на отоплителни уреди и да бъдат особено внимателни“, заяви комисар Тотев. Той добави, че от началото на годината са регистрирани и 34 пожара в контейнери за смет. Според него, понякога, една от причините за високия брой на тези инциденти, е изхвърлянето на пепел от домашни печки.
Има редица закони, по линия на Министерството на околната среда и водите, които забраняват изгарянето на каквито и да е отпадъци от сухи треви и стърнища. Това напомни в интервю за Радио „Фокус“ – Варна директорът на Регионалната дирекция по пожарна безопасност и защита на населението(РДПБЗН), комисар Тихомир Тотев. Той обаче призна, че вероятно и тази година, както всяка пролет, отново ще има граждани, които ще палят отпадъците от растителност в дворовете си. „Призовавам поне да не го правят при силен вятър. Защото причините за толкова много пожари, които установихме миналата седмица, са в оставени без наблюдение огнища, след почистване на стопански дворове. Съчетано с вятърът, който духаше, значително нарасна броя на пожарите в земеделските земи“, обясни комисар Тотев. Той отново напомни хората да не изгарят тези отпадъци, а да ги изхвърлят на определените места, на сметищата.
Диана СТОЕВА