София. Парламентарната комисия по вътрешна сигурност и обществен ред прие на първо четене с 11 гласа „за“, без против и задържали се Законопроект за изменение и допълнение на Закона за чужденците в Република България, внесен от Министерски съвет на 19 февруари тази година, предаде репортер на Агенция „Фокус“. С предложените изменения се предвижда чужденците да влизат в страната ни без визи, ако имат валидно разрешение за продължително, дългосрочно или постоянно пребиваване у нас. Новият законопроект предлага въвеждането на нова структура, компетентна да издава разрешения за продължително пребиваване на чужденци. Урежда се и статутът за пребиваване на непридружени деца-чужденци чрез издаване на разрешение за продължително пребиваване в страната до навършване на пълнолетие. Прецизират се правомощията на компетентните държавни структури по отношение на грижите, които се полагат спрямо тях.
В Закона за български документи за самоличност се въвежда нов вид документ, който ще се издава на децата-чужденци, предвиден е срок за издаването и за пребиваването на чужденци.
В закона за пребиваването в България на граждани на ЕС е установена липса на правна уредба за издаване на удостоверения за пребиваване на членовете на семейството на български граждани, упражнили правото си на свободно движение, както и за възможността да се откаже право на пребиваване на територията на страната ни в случай на установено и доказано фиктивно съжителство и фиктивен брак. С промените се цели прецизиране на отделни разпоредби на досега действащия закон с оглед тяхното практическо прилагане, както и недопускане на възможността за заобикаляне на закона. Предлаганите промени изчиствали и досегашните административни тежести по отношение на пребиваването на висококвалифицирани и сезонни работници. Според досега действащия закон при смяна на работодателя в периода на пребиваването им у нас, на тези хора им се налага да кандидатстват за нова виза за дългосрочно пребиваване.
Даяна ДЮЛГЕРОВА