Москва. Влизането на Shell в ямалския петролен проект на „Газпром нефт“, може да стане най-голямата сделка на западна компания в руския петролен сектор, след въвеждането на санкциите през 2014 година, пише руското издание „Коммерсант“. Shell и „Газпром нефт“ създават паритетно съвместно дружество за усвояване на пет участъка в Ямал. Техните извлекаеми запаси, по неофициални данни, са около 250 милиона тона петрол и 200 милиарда куб.м. газ, на обща стойност около 1,2-2 милиарда долара. Освен това находището има сложна геология и по тази причина „Газпром нефт“ ще търси данъчни облекчения. В случай на успех, това съществено ще увеличи оценката на проекта.
Shell и „Газпром нефт“ подписаха на 6 юни споразумение за създаване на съвместно дружество на базата на компанията „Меретояханефтегаз“. То притежава лиценза за вече разработваното Меретояхинско находище, като в съвместното дружество ще влязат и още четири участъка от Ямал, като геологическите запаси на новия клъстър са оценявани на 1,1 милиарда тона петрол. Сумата по сделката не се съобщава, като компаниите ще инвестират равни суми в активите. Срока за официално въвеждане на проектите не се съобщава, но „Газпром нефт“ планира да започне добив още през 2020 година. Санкциите въведени от САЩ и ЕС, които засягат добива на петрол в Арктика, не обхващат тези находища.
По неофициални данни, извлекаемите запаси от находището се оценяват на около 250 милиона тона петрол и 200 милиарда куб.м. газ. Това е съпоставимо с най-големия до момента проект на Shell в Русия – „Сахалин-2“, който е със запаси от 150 милиона тона петрол и 500 милиарда куб.м. газ.



Превод и редакция: Светлин Божков