За първи път от 2009 г., когато стартира работата на Руско-арабския форум за сътрудничество, на една маса се събраха 14 представители на външните министерства на ниво външни министри или министри на правителството. Руският външен министър Сергей Лавров получи в Москва високопоставени дипломати от Алжир, Йордания, Йемен, Катар, Ливан, Мароко, Обединените арабски емирства, Оман, Палестина, Саудитска Арабия, Сомалия, Съюза на Коморските острови и Тунис. Девет държави от Арабската лига бяха представени на по-ниско ниво, пише изданието.
Отсъствието на външния министър на Либия Мохамед Сиала беше неочаквано. Името му е било в списъците, изготвени от Арабската лига. Заместник-министърът на външните работи на Русия Михаил Богданов също говори за възможното пристигане на министъра. Възможно е посещението да се проведе, но не в рамките на форума, където присъствието на една от страните в либийския конфликт може да предизвика разгорещен дебат. Катар се противопоставя на командира на либийската национална армия, фелдмаршал Халифа Хафтар, чиито войски в началото на седмицата започнаха офанзива срещу Триполи, докато Египет, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства го подкрепиха. Въпреки това на думи всички подкрепят усилията на ООН за разрешаване на либийския конфликт. В Москва, според "Комерсантъ", е възникнала дискусия около точката на окончателната декларация, която се отнася до призива на всички страни да се въздържат от военна ескалация. Някои от участниците в срещата настояваха, че силите на Хафтар се борят срещу терористите. Това обаче не е включено в окончателната версия. "Надяваме се, че страните все пак ще разберат необходимостта от спиране на военните действия и връщане към политическия процес под егидата на ООН", заяви генералният секретар на Арабската лига Ахмед Абул-Гейт, като подчерта, че няма много разногласия между арабите и Русия по либийския въпрос.
Сирия е съвсем различен въпрос. Тук, според информирани източници на "Комерсантъ", има повече причини за дебат. Арабската страна настоява, в текста на декларацията да не се споменава ролята на Турция и Иран в сирийското урегулиране. В същото време авторите на документа три пъти се позовават на успехите на „формата на преговорите в Астана“, които се провеждат с помощта на Москва, Техеран и Анкара: усилията на Русия да постигнеполитическо споразумение в Сирия, включително работата по прекратяване на огъня, деескалационни зони, усилията на ООН за създаване на конституционна и обмена на затворници. Според "Комерсантъ" не е влязъл в декларацията конгресът на сирийския национален диалог в Сочи през януари миналата година, въпреки предложението на Москва. В същото време в речта си след срещата Сергей Лавров заяви: „Участниците в срещата се съгласиха да продължат да подкрепят усилията за постигане на политическо споразумение в Сирия въз основа на резолюция 2254 на Съвета за сигурност на ООН и резултатите от конгреса."
Не се споменава в декларацията и връщането на Сирия в Арабската лига. Това е точно това, което генералния секретар на арабската лига изтъкна при отговора на въпроса за „Коммерсантъ“ за разногласия между Москва и арабските страни по сирийския въпрос. "Русия настоява (за връщането на Сирия в Лигата на арабските страни. - "Коммерсантъ"), но някои арабски страни казват, че първо трябва да има промяна в политическия и конституционен процес, и едва след това, от тяхна гледна точка, Сирия ще може да заеме своето място" - - каза той.
Турската тема предизвика дебат в контекста не само на Сирия, но и на Ирак. Декларацията отхвърля всякаква намеса във вътрешните работи на тази страна, включително военното присъствие на Турция там. Но Катар отхвърли споменаването на Турция в този контекст, което се споменава в специална бележка.
Изненадващо, особено в присъствието на министъра на външните работи на Саудитска Арабия Адел ал Джубейра, беше изявление на Сергей Лавров, че "одобреният текст на декларацията подчертава значението на нормализирането и развитието на отношенията между арабите и Иран в интерес на мира и стабилността". „Декларацията съдържа клауза за ненамеса във вътрешните работи на държавите от региона. И, съответно, арабските страни тълкуват тези думи по такъв начин, че Иран не може да се намесва в нашите дела. Ако иранците не се намесят, отношенията ще се подобрят ”, обясни генералният секретар на Арабската лига на “Коммерсантъ”.
Пълното единодушие на срещата в Москва беше предизвикано от темата за палестино-израелския конфликт. Арабските участници похвалиха позицията на Русия в противопоставянето на американските планове за промяна на статуквото в региона чрез "признаване на суверенитета на Израел над палестинските земи". Няма спор относно развитието на двустранното сътрудничество между Русия и арабския свят. За десетте години, през които работи Руско-арабският форум, стокообменът между Русия и страните от Арабската лига се е увеличил с около 2,5 пъти и е достигнал 21,7 млрд. долара.
Превод и редакция: Юлиян Марков