Москва/Вашингтон. Какви теми се очаква да обсъдят президентите на Русия и САЩ, пише руският вестник “Коммерсантъ“.
Москва и Вашингтон отбелязват, че новата среща на двамата президенти ще бъде продължение на преговорите, проведени в Хелзинки на 16 юли. "Мисля, че президентите ще обсъдят всички въпроси в областта на сигурността, контрола върху въоръженията в регионалната област, включително в Близкия изток", каза Джон Болтън. Президентът Путин в сряда призова Съединените щати да търсят обща позиция, като отбеляза: "Ние сме готови за това и искаме това".
Според източник на изданието, близък до администрацията на американския президент, обичайните проблеми между Москва и Вашингтон станаха основният проблем в хода на подготовката за срещата на високо равнище. "Представителите на Кремъл, както вече беше в навечерието на срещата в Хелзинки, настояха да се приеме съвместна декларация след срещата. Но за да се одобри такъв документ, трябва да се постигне споразумение за поне една от позициите ", събеседникът се оплаква пред вестника.
„Коммерсантъ“ припомня, че, руските власти предложиха на Съединените щати на срещата в Хелзинки да потвърдят ангажимента на страните към четири споразумения - Договор за мерки за по-нататъшно ограничаване на стратегическите нападателни оръжия (START-3), Виенския документ за мерки за укрепване на доверието и сигурността от 20111 година и Договора за отворено небе. Американската страна обаче не подкрепи тази инициатива .
Според източник на вестника, близък до администрацията на Доналд Тръмп, Москва настоява да обсъди възможностите за възобновяване на двустранните контакти в бизнеса, културата и науката, както и за започването на преговори за стратегическа стабилност, включително продължаването на Договора START-3 за пет години и запазването на Договора за премахване на ракетите със среден и по-малък обсег (ДРСМО). Същевременно, според изданието , руската страна изразява желание да вдъхне нов живот на споразумението за дейността на руско-американската група за кибернетична сигурност (президентите се споразумяха за неговото създаване през юли 2017 г.). Друга потенциална тема за обсъждане са обемите и методите за предоставяне на хуманитарна помощ за Сирия, както и инвестиции за възстановяване на унищожената инфраструктура.
"Във Вашингтон те поддържат противоположни възгледи по почти всички изброени проблеми, затова страните са решили да обсъдят само въпроса - бъдещето на ДРСМО, ситуацията в Сирия и ролята на Иран в този конфликт, както и световните цени на петрола ", пише изданието.
Превод и редакция: Юлиян Марков