Коалиция от проруските социалисти и проевропейският блок АКУМ("Сега") фотрмираха новоправителство и уволниха ключови фигури в силовите ведомства. Но Демократическата партия, която досега управляваше, чийто лидер олигарх Владимир Плахотнюк ръководи страната от 2015 г., не иска да се откаже от властта. Плахотнюк нарече последните събития „преврат“, а неговите поддръжници поставиха палатки пред почти всички министерства и обещаха да предотвратят влизането на нови ръководители на държавни структури на работните места.
В събота, 8 юни, политическата криза в Молдова, която след парламентарните избори през февруари, живееше без правителство, навлезе в нова, най-остра фаза. В този ден събитията се развиха бързо. Създаването на временна коалиция за освобождаване на държавата, завладяна от олигарха Владимир Плахотнюк, бе обявено от две антагонистични партии: проруските социалисти, подкрепящи президента Игор Додон, и блока АКУМ - сдружение на прозападни десни партии „Платформа“ Достойнство и истина ”и„ Действие и солидарност ”.
Вероятността за създаване на този съюз в доскоро беше изключително ниска. Социалистите проведоха преговори не само с АКУМ, но и с Демократическата партия на Плахотнюк, който призова за предотвратяване на предсрочни парламентарни избори, неизбежни при липса на мнозинство в парламента. Но в събота АКУМ и Социалистическата партия неочаквано се споразумяха и обявиха антиолигархична коалиция.
В молдовския парламент има 101 депутати. Демократите и техните сателити имат само 40 депутатски мандата. Социалистите и АКУМ заедно контролират 61 места, което им позволява да одобряват назначения и да приемат закони.
Тези нови съюзници се захванаха за работа събота в останалата без ток сграда на парламента. Първо беше избрано ръководството на парламента - председателя на Социалистическата партия Зинаида Гречани. Тогава лидерът на Партията за действие и солидарност Майя Санду бе назначена за премиер. За вицепремиер и министър на вътрешните работи стана нейният партньор в блока ACUM, ръководител на Платформата за достойнство и истина, Андрей Настасе.
„Днес слагаме край на борбата срещу собствения си народ. Днес имаме шанс за ново начало. Ще отворим нова страница, ”каза премиерът Санду.
Тя също така обяви, че „диктаторът падна” и „олигархичният режим сега е в опозиция”.
Съюзниците наричат олигарх Владимир Плахотнюк “диктатор” и “узурпатор” на властта в страната. Фактът, че Молдова сега е "завладяна държава“, се казва в декларация, приета в парламента. В допълнение, депутатите одобриха оставката на ръководителите на Службата за информация и сигурност и на Националния център за борба с корупцията, които се ръководят от кадри, назначени от Владимир Плахотнюк.
В плановете на съюзниците влиза и промяната на избирателната система. Избирателните правила през 2017 г. бяха променени в интерес на Демократическата партия, което позволи през февруари изключително непопулярната политическа сила да задържи 40 от своите депутати в парламента.
Самият олигарх бе призован да не се съпротивлява на нова реалност и да гарантира мирно предаване на властта.
„Призовавам го да прехвърли властта мирно, по цивилизован начин и да не се опитва да подпали къщата, защото Молдова не принадлежи на него, ”каза Андрей Настасе, който през 2015 г. организира протести срещу Плахотнюк.
Игор Додон също призова демократите да не водят процеса до дестабилизация. „Обърнах се към онези, които досега бяха на власт, да осигурят мирно прехвърляне на властта, за да предотвратят дестабилизация в нашата страна“, пише президентът на своята страница във „Фейсбук“.
Демократите не обръщаха внимание на призивите. Конституционният съд, състоящ се от хора, принадлежащи към обкръжението на Владимир Плахотнюк, определи коалицията и всички взети от нея решения неконституционни. Като обосновка на това, съдът посочи, че мнозинството в парламента не е създадено в определеното от закона време.
Според съдиите крайният срок за създаването на коалицията е 7 юни, тъй като този ден са изтекли 90 дни, в които трябва да се формира коалиция, съгласно чл. 85 от конституцията. Отправната точка е 9 март, когато бяха одобрени резултатите от февруарските избори и съответно мандатите на парламентаристите. АКУМ и социалистите имат собствени изчисления: те са убедени, че от 9 март не се броят 90 дни, а три календарни месеца. В този случай коалицията трябваше да се появи не по-късно от 9 юни.
Демократическата партия и нейният лидер Владимир Плахотнюк не са съгласни с математиката на техните опоненти. Олигархът нарече техните действия опит за узурпиране на властта. Според него Демократическата партия не признава пленарната сесия и всичко, за което депутатите гласуваха за нея.
„Ще предприемем всички законови и демократични действия, така че планът за превземане на държавните институции да не бъде изпълнен ”, обеща Плахотнюк и заяви, че демократите вече са предприели стъпки, за да гарантират, че всички институции на страната функционират нормално.
В допълнение, демократите обвиниха Игор Додон в предателство. Телевизионните канали, които са под контрола на олигарха, най-големият медиен холдинг в страната, на 8 юни разкриха видеозаписи от срещите на Владимир Плахотнюк и Игор Додон, направени със скрита камера, която обсъжда създаването на коалиция от социалисти с демократи. Гласовете понякога не съвпадат с картината. Въпреки това Игор Додон и Владимир Плахотнюк се чуват, че една от точките на коалиционното им споразумение трябва да бъде федерализацията на страната чрез съюз с отцепилото се през 90-те години на миналия век Приднестровие.
На този момент, в случай на създаването на съюз на Партията на социалистите и демократите, се твърди, че е настоявал руският заместник министър-председател Дмитрий Козак, с когото Игор Додон се е срещал няколко пъти в последно време. В същото време президентът на Молдова казва фразата, че руският лидер Владимир Путин е готов да се срещне с Плахотнюк и да обсъдят всичко лично.
Олигархът, търсен от руските правоохранителни органи за опит за убийство и обвинен в участие в схема за изтегляне на 37 милиарда рубли от Руската федерация, отговаря, че не може да дойде в Русия заради наказателно преследване. В отговор Игор Додон уверява своя събеседник, че проблемът с наказателните дела ще бъде разрешен и му предава думите, за които се твърди, че са казани от руския президент Владимир Путин: “Игор, кажи на Плахотнюк, че аз ви каня (него -“ Комерсант ”) следващата седмица заедно теб двамата. Да седнем и да обсъдин как да продължаваме напред. Да не се страхуваме - под личните ми гаранции. Демократите твърдят също, че Игор Додон признава, че е получил пари за финансиране на Социалистическата партия от Русия.
Публикуването на записите е причина за обвинението по адрес на Додон в предателство в интересите на Русия и организирането на преврат.
„Потвърждавам, че преговорите с Додон продължиха почти три месеца. Като цяло почти се съгласихме, но бяхме объркани поради нови геополитически изисквания. Коалицията беше почти формирана. Но аз отказах да подпиша този документ, което би означавало, че съм предал страната и съм станал съучастник на Додон ”, каза Плахотнюк.
„Аз не съм съвършен, греша, но няма да предам страната си. Това, което направи Додон, Социалистическата партия и АКУМ, е държавен преврат“, заяви Плахотнюк.
Според олигарха „молдовските граждани вече нямат легитимен президент. Владимир Плахотнюк обеща да постигне разпускането на парламента и предсрочните избори както за парламент, така и за президент.
В събота вечер в Кишинев се появиха палатки пред сградите на министерствата, както и главната прокуратура, които бяха инсталирани от привърженици на Демократическата партия. Те поставиха сцената на централния площад на града. Сред онези, които се появиха на улицата, за да подкрепят демократите имаше много млади хора на атлетично телосложение.
Групите за съпротива се координират от бившия депутат от Демократическата партия, професионален боец и президента на Молдавската федерация Муай-Тай и Кикбокс, Константин Цуцу, който се смята за един от кураторите на неформалното силово крило на демократите: под патронажа на партията и лично Владимир Плахотнюк в страната е създадена цяла мрежа от бойни клубове. През нощта Цуцу се появи пред главната прокуратура и каза пред репортери, че няма да позволи на членовете на новото правителство да влизат в сградите на държавните ведомства.
„Няма да им позволим да завземат нито една институция в страната. Ние дори няма да им позволим да влязат. Те нямат право, няма какво да правят там, " казва Цуцу.
Днес противстоенето на демократите и парламентарната коалиция ще продължи. Въпреки почивния ден председателят Зинаида Гречани обяви, че свиква депутатите да продължат работата си. Те ще трябва да приемат така наречения пакет анти-олигархични закони, за да могат окончателно да освободят държавните структури от влиянието на Владимир Плахотнюк. В същото време, на 8 юни, молдовските медии започнаха да съобщават, че държавните служители от регионите на страната ще бъдат доведени в столицата, за да участват в протест, планиран от демократите.
Засега няма отговор на въпроса от коя страна ще действат силите за сигурност - МВР и армията. Това до голяма степен ще определи колко упорита ще бъде съпротивата на Демократическата партия и нейния лидер Владимир Плахотнюк.
За последния резултатът от настоящата борба е въпрос на физическа сигурност. От 2015 г., когато всички държавни институции попаднаха под личния контрол на Плахотнюк, имаше много доказателства за различни злоупотреби на демократите. Например хора от средите на олигарха и самия той са обвинени в изнудване и формиране на парламентарно мнозинство, за да управляват страната. Става дума за миналия парламент, избран през 2014 г. Само 19 демократи тогава влязоха в него, но през 2015 г. партията контролираше повече от половината от депутатите, които напуснаха партиите, от чиито листи първоначално бяха избрани. Молдовските медии пишат за участието на високопоставени демократи в организирането на различни схеми за контрабанда, набези на бизнес, измама на криминални дела срещу нежелани и други нарушения.
След като преди четири години Плахотнюк получи пълен контрол над страната, Молдова се нарича ‚завладяна“ държава дори на Запад.
Създаването на антиолигархична коалиция в молдовския парламент бе открито подкрепено от Русия. Специалният представител на президента на Руската федерация за развитие на търговските и икономически отношения с Молдова, вицепремиерът Дмитрий Козак, заяви на 3 юни в Кишинев, че Москва счита, че съюзът на социалистите и АКУМ е най-добрият изход от кризата. В неделя вечер той много остро коментира сегашната ситуация в Молдова, като нарече режим, управлявал страната до момента - криминален.
„Откровено престъпните действия на властта са явно потвърждение на нашата вече заявена позиция за необходимостта от радикално подобряване на сегашната политическа ситуация в републиката. Исканията на хората, често с противопоставящи се политически убеждения, относно необходимостта от де-окупация на Молдова от престъпния режим, стават все по-ясни.
Продължаваме да потвърждаваме, че това е един изключително вътрешен политически процес. Но за Русия е изключително важно, че силите, които определят външнополитическия вектор на развитието на Молдова, отразяват истинската воля на нейните граждани ”, каза Козак.
Като похвали проевропейския блок АКУМ и проруските социалисти за преодоляване на противоположните позиции по редица въпроси, „за да се създадат условия за бъдещо цивилизовано разрешаване на разногласията, основаващи се на реалната воля на гражданите”, Дмитрий Козак заяви, че ЕС и САЩ заемат същата позиция.
„Този факт, макар и незначителен в геополитически план, е още едно потвърждение за необходимостта от взаимодействие и възможността за постигане на съгласие по основните въпроси на съвременния световен ред на обща цивилизационна платформа”, каза Козак.
Коментирайки обвиненията, че Русия се опитва да сключи отделни споразумения с демократите, вицепремиерът каза, че това предложение не е идвало от Москва: “Владимир Плахотнюк предложи да се сключат тайни споразумения на Социалистическата партия с Демократическата партия със задълженията на последния да промени външния вектор на Молдова от Запада на Изток. Тези предложения бяха категорично отхвърлени. Историческата практика показва, че всякакви тайни политически споразумения в крайна сметка водят до бедствие. Това се отнася, както за политиците, участващи в такива заговори, така и за гражданите, зад чиито гръб са постигнати такива споразумения. "
Европейският съюз и Съединените щати не направиха толкова остри изявления. Но ръководителят на делегацията на ЕС в Молдова Петър Михалко, както и американските дипломати присъстваха на заседание на парламента по време на създаването на сегашната коалиция там.
Освен това коментарът за ситуацията в Кишинев, разпространен от Европейската служба за външна дейност, не поставя под въпрос законността на сформирането на алианса и изразява готовност да продължи сътрудничеството с Молдова при провеждането на реформи, борбата с корупцията, гарантирането на независимостта на правосъдието и деполитизирането на държавните структури.
Като сигнал за подкрепа на новата коалиция е напълно възможно да се интерпретира изявлението, разпространено от посолството на САЩ в Кишинев: „САЩ подкрепят усилията на молдовските политически партии да обсъдят споразумението и да преодолеят продължаващата политическа безизходица. Избраните длъжностни лица трябва да имат максимално възможно време и възможност да постигнат споразумение. Народът на Молдова заслужава напълно функциониращо правителство, което може да възобнови работата си за подобряване на живота на всички граждани."
Превод и редакция: Юлиян Марков