"Дестабилизиращото поведение на Русия" отново се превърна в централна тема на срещата на министрите на НАТО. Ръководителите на външните министерства на държавите от Алианса приеха изявление, с което обвиняват Русия, че е нарушила Договора за премахване на ракетите със среден и по-малък обсег (ДРСМО), подписан със Съединените щати през 1987 г. Според американският държавен секретар Майк Помпео Москва разполага с 60 дни, за да отговори на тези твърдения. Министрите обсъдиха и последния инцидент в Керченския проток. Спомнете си, малко преди това, президентът на Украйна Петро Порошенко призова за изпращане на кораби на НАТО в Черно и Азовско море и като цяло за укрепване на подкрепата за Киев. Генералния секретар на Алианса Йенс Столенберг, който говори много по тази тема, но не каза нищо, пише кореспондентът на изданието.
Темата за руско-украинските отношения, като заяви събеседник в централата на НАТО в Брюксел в разговор с "Комерсант", до есента на 2018 г. постепенно премина на заден план за Алианса. Напоследък обсъждането на темата беше ограничено до декларации за задълженията, свързани с необходимостта от прилагане на споразуменията от Минск за разрешаване на конфликта в Донбас. Тласък на дискусиите беше даден от неотдавнашния инцидент в Азовско море. Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг очерта позицията си още в понеделник на пресконференция, предшестваща двудневната среща. Той нарече използването на сила от Русия неприемливо и призова всички страни в конфликта да покажат сдържаност. Тази теза Столтенберг повтаря във вторник повече от веднъж.
След този инцидент президентът на Украйна Петро Порошенко не се умори да повтаря: за да не се разрешава на Русия да действа "агресивно", корабите на НАТО трябва да влязат в Черно и Азовско море. Междувременно те разясниха в централата на алианса, че няма да предприемат нищо освен това, което вече се прави. Както Йенс Столтенберг припомни във вторник, НАТО вече "значително укрепи присъствието си в Черно море": тази година корабите на алианса останаха там за общо 120 дни (година по-рано само 80 дни). Азовско море, в контекста на изказването на Петро Порошенко, той реши да не споменава изобщо.
Във вторник сутринта журналистите продължиха да задават въпроси на генералния секретар на НАТО за това, какво е готов Алиансът да направи за Киев. "Алиансът ще подкрепи ли Украйна в случай на пряка агресия на Русия?", питаха генералният секретар. Но отговорът, на който очевидно се надяваха украинските журналисти явно не бе получен. "Всички държави от Алианса предоставят силна политическа и практическа подкрепа на Украйна, нейния суверенитет и териториална цялост. Страните от НАТО също помагат за укрепването на въоръжените сили въоръжението на Украйна чрез различни доверителни фондове, както и киберсигурността ", каза Столтенберг неведнъж.
"От незаконното присъединяване на Крим, нашата подкрепа за Украйна нараства експоненциално", заяви събеседникът в щаба на алианса. Много програми и проекти са в ход. Става дума за разработването на системи за контрол, противопоставяне на кибер операциите, модернизация на флота. Ние работим в тясно сътрудничество с правителствените агенции в Украйна - например предоставяме на нашите съветници. "
Журналистите насочиха вниманието си към други неотдавнашни инициативи на редица украински политици, по-специално идеята за откриване на военна база на НАТО на територията на Украйна, както и за затваряне на пролива Босфора за руски кораби (теоретично това може да реши Турция). Но представителят на алианса реши да не коментира тези въпроси.