Москва/Берлин/Париж. „Северен поток-2“ внесе разкол в Европа, пише руският делови ежедневник “Коммерсантъ“.
Изграждането на газопровода "Северен поток-2" може да бъде предмет на открит конфликт между най-влиятелните страни от ЕС - Франция и Германия. Париж, който досега заставаше на страната на Берлин, внезапно даде да се разбере, че ще подкрепи измененията в директивата за газовите доставки на ЕС. Тяхното приемане няма да спре проекта, но може да го забави и да постави под въпрос възвръщаемостта. В най-лошия случай "Газпром" ще може да използва само половината от капацитета на газопровода, което ще даде на Украйна предимство в предстоящите преговори за транзита на руски газ от 2020 г. насам.
Постоянни представители на страните от ЕС ще обсъдят на 8 февруари в Брюксел промяна в газовата директива, която е насочена срещу проекта „Северен поток 2“. Интрига на срещата направи неочаквано изявление на френското външно министерство на 7 февруари, че Париж "ще подкрепи" приемането на измененията, противно на предишната позиция на страната. Първоначално германският Suddeutsche Zeitung писа за подобна възможност в същия ден. Представителят на френското външно министерство подчерта, че преговорите с Германия, основният поддръжник на "Северен поток-2" в ЕС, за измененията ще продължат.
Немските медии бързо разпалиха конфликта с информацията, че френският президент Еманюел Макрон отказва да посети Конференцията за сигурност в Мюнхен в средата на февруари. Но техните собствени източници твърдят, че това решение е било взето по-рано, а според френския вестник Le Figaro френският президент е отменил всички чуждестранни посещения до средата на март във връзка със ситуацията в страната. Възможността за обсъждане на евентуални недоразумения между лидерите на Франция и Германия бе преди две седмици в Аахен, където Еманюел Макрон и Ангела Меркел подписаха ново споразумение за сътрудничество между двете страни в допълнение към споразуменията от 1963 г.
Във френската преса новините бяха коментирани доста сдържано. Така водещото икономическо издание Les Echos отбелязва, че промяната в "тоналността" на Париж може да се дължи на разногласия между Министерството на външните работи и Министерството на икономиката и финансите на Франция, както и заплахи за въвеждане на санкции на САЩ срещу газопровода. Позицията на Вашингтон по проекта наистина става все по-твърда: на 7 февруари, постоянният представител на САЩ в ЕС Гордън Сандланд,и посланиците в Дания Карла Сендс и Германия Ричард Гренел написаха статия за Дойче Веле, в която подчертаха, че изграждането на газопровода ще повиши чувствителността на Европа към "руската тактика" на енергийно изнудване.

Въпросните изменения следва да разширят нормите на Третия енергиен пакет на ЕС до офшорни газопроводи от трети държави. Въпреки че бяха подготвени още през 2017 г., осиновяването беше забавено, тъй като България и Австрия, които председателстваха ЕС през 2018 г., оставиха документа под масата.

Но от 1 януари председателството премина в Румъния, след което процесът продължи с невероятна скорост - на 9 януари бе подготвен преработен проект на изменения и сега те ще се гласуват от постоянните представители. Те трябва да решат дали да преразгледат променените и да ги придвижат към Европейския парламент. Профилната комисия на Европейския парламент вече ги одобри през 2018 г., но в предишното издание. Ако измененията бъдат приети, ще започне т. Нар. Тристранен процес - процес на координация между представителите на Съвета, Европейския парламент и Европейската комисия. Тогава Съветът и Европейският парламент трябва да гласуват в подкрепа на измененията, така че те да станат закон.
Досега Германия успешно блокира началото на този процес, като се позовава, наред с други неща, на негативното мнение на адвокатите на Съвета на ЕС относно предишната версия на измененията. Но ако Франция се присъедини към поддръжниците на измененията, Германия, заедно със своите съюзници по този въпрос, Австрия, Белгия, Холандия, Гърция и Кипър вече няма да могат да блокират тяхното по-нататъшно разглеждане. Ситуацията можеше да бъде спасена от неутралната позиция на Италия, твърдят източници на "Коммерсантъ", но като цяло те са песимистични.
Това гласуване е момента на истина за противниците на „Северен поток-2“. Още през май ще се проведат избори за Европейски парламент, след което ще започне процесът на смяна на състава на Европейската комисия - ако не започнете процеса на одобряване на измененията преди средата на февруари, то шансовете за приемането им през тази година са съвсем малки. В края на 2019 г. трябва да се положи поне първата тръба на газопровода, което ще го прехвърли към категорията на съществуващите проекти - за тях измененията предвиждат много по-мек режим на регулиране. Източници на изданието в Брюксел казват, че дори ако поддръжниците на газопровода загубят на 8 февруари, те ще се опитат да забавят по-нататъшната координация. Така Германия може да поиска нова правна експертиза, която Румъния, за да ускори процеса, реши да не провежда на този етап.
Ако започне процесът на изменение, това може да засегне позицията на Дания, която остава единствената страна, която все още не е дала разрешение на „Газпром“ да постави тръба в изключителната й икономическа зона в Балтийско море. Формално, Дания не може да откаже да издаде разрешително, но няма конкретна времева рамка за предоставянето му. Ако „Газпром“ не получи разрешение до средата на годината, това ще се отрази на момента на приключване на проекта.

Ако измененията бъдат приети в сегашния си вид, обяснява Мария Белова от „Вигон Консултинг“, "Газпром" ще трябва да се откаже от функцията на оператора на газопровода и да го прехвърли на независима компания. Също така, монополът ще бъде принуден да изостави 50% от капацитета на газопровода. Никой друг не може да изнася газопровод от Русия, а в резултат на това „Северен поток 2“ може само да бъде натоварен наполовина (както беше при „Северен поток 1“, за който ограниченията бяха отменени едва през 2017 г.). Тогава периодът на възвращаемост на проекта ще бъде съмнителен, както и възвращаемостта от 4,5 милиарда евро, които европейските компании ще инвестират в газопровода. Дори 50% лимит за мощност няма да бъде катастрофа за "Газпром", тъй като може да кандидатства за изключение, както при първия "Северен поток". Но това означава неизбежно запазване на транзита през Украйна и ще укрепи позицията на Киев за преговори това лято.

Превод и редакция: Юлиян Марков