Кайро. Москва няма свои фаворити в Либия по думите на руския външен министър Сергей лавров, цитиран от руският вестник “Комерсантъ“.
Русия никога не се е опитвала да заложи на някаква конкретна сила в Либия, заяви външният министър Сергей Лавров в края на преговорите в Кайро с египетския си колега. Настъплението на командира на Либийската национална армия (ЛНА), фелдмаршал халифа Хафтар, към Триполи, което започна на 4 април, значително измести акцента на посещението на руския министър в Египет.
Обсъждането на ситуацията в Либия бе неизбежно в програмата на руския министър по време на посещението му в Кайро. Въпреки това, дневният ред на отношенията между страните е толкова обширен, че тази тема може да стане само една от многото. Но на пресконференцията мнозинството се интересуваше само от два въпроса - кога Москва ще възстанови чартърните полети до египетските курорти и позицията на двамата министри относно положението в Либия. Оказа се, че няма нищо ново за чартърите - отново думи, че страните работят за решаване на въпроси, свързани с безопасността на полетите и определянето на конкретни срокове, новините от Либия за нападението срещу Триполи изискват по-конкретни формулировки
„Ние сме в контакт с всички либийски политически сили и им изпращаме същите сигнали. Никога сме се опитвали, както се говори, да залагаме на някого. Убеден съм, че това е начинът, по който трябва да се действа в настоящия случай ”, каза Сергей Лавров.
След падането на режима на Муамар Кадафи, Либия беше разделена на части. Западът се опитва да държи под своя контрол намиращото се в Триполи международно признато правителство на националното съгласие (ПНС) под ръководството на Фаез Сарадж. На изток властта принадлежи на фелдмаршал Халифа Хафтар. На негова територия функционират „парламент‘ и временно правителство в Тобрук“. В средата на април в Либия трябва да започне национална конференция под егидата на ООН, където трябва да се изработи решение за принципите на урегулиране в тази страна. Нападението на фелдмаршал Хафтар към Триполи обаче постави заплахата на конференцията. Въпреки молбите на генералния секретар на ООН Антонио Гутериш и неговия специален пратеник за Либия Хасан Саламе, които по това време бяха в Либия, Халифа Хафтар отказа да спре настъплението.
С други думи, позицията на международната общност за Либия е една. Всички се застъпват за търсене на компромиси и подкрепят плана на ООН за разрешаване на конфликта. Въпреки това, симпатиите все пак са различни.
Египет, Обединените арабски емирства и Саудитска Арабия тайно подкрепят фелдмаршал Хафтар, а не правителството на Сарадж, което те свързват с Мюсюлманското братство, признато за терористично движение.
Катар и Турция, напротив, са по-близо до Триполи и Мисрата, чиито сили идват на помощ на Сарадж. Тук и на пресконференция с Сергей Лавров египетският министър подчерта, че ЛНА е важен елемент за осигуряване на стабилност и сигурност в Либия. В същото време той побърза да подчертае, че Кайро призовава всички страни в конфликта да проявят сдържаност.
Конфликтът между ОАЕ, Египет, Саудитска Арабия и Катар има значително въздействие върху положението в Либия. Западните страни също са на страната на различни сили.
Франция е свързана с Халифа Хафтар, а Великобритания го обвинява за подкрепа на ислямистите.
Въпреки че не всички експерти, с които говори "Коммерсантъ", са съгласни симпатиите на Лондон са към Триполи. „Италия е по-вероятно застане като другите западни страни на страната на Сарадж, а Съединените щати и Обединеното кралство не подкрепят никого. Макар да се противопоставят на Хафтар да вземе Триполи, те не го отписват ”, заяви изданието експертът Кирил Семьонов. Той припомни, че по време на боевете в Бенгази през 2015-2016 британските специални сили бяха на страната на Хафтар.

Сега Западът се опитва да въвлече в този спор и Русия. Публикациите за руската военна помощ за силите на Хафтар, по-специално прехвърлянето на наемници частната военна компания „Вагнер“ в Либия, постоянно се появяват в западните медии, най-вече в британските медии. Въпреки това, Халифа Хафтар е чест гост в Москва. Русия обаче категорично подчертава, че поддържа контакти с различни сили - Бенгази, Триполи и Мисрата. По-специално, следващата седмица значителна бизнес делегация от Либия трябва да пристигне в Москва, за да участва в изложението "Арабия Експо" и на заседанието на Руско-арабския бизнес съвет, и се предполага, че ще има няколко министри от правителството на Сарадж. И като цяло, както многократно е казвал "Коммерсантъ", позовавайки се на различни източници в Москва, Русия се интересува от баланса на различните политически сили в Либия. Но най-важното е те да се разберат помежду си, а в Москва те ще приемат всеки резултат.
"Ние се застъпваме, че не трябва да има опити едностранни обвинения“, каза Сергей Лавров по време на пресконференция в Кайро, намеквайки за продължаващите обвинения по адрес на на Русия в подкрепа на Халифа Хафтар.
Той обаче припомня, че "причината за кризата е това, което членовете на НАТО направиха на тази страна през 2011 г."
"Оттогава тя се превърна в разрушена държава, да я наречем „черна дупка“, през която терористите отиват на юг, а нелегалните мигранти на север", каза Сергей Лавров.
Но въпреки желанието да се поддържа неутралитет, руският министър бе обезпокоен от новината за използването на бойни самолети срещу силите на Хафтар. В събота Фаез Сарадж даде одобрение за това, за да „защити цивилните”. Според Москва, участието на авиацията в конфликта допълнително ще изостри положението. Сергей Лавров не назова ничии имена, но в същото време подчерта, че онези, които влияят на силите, които възнамеряват да използват авиацията, трябва да предотвратяват подобна ескалация и всички трябва да призоват либийците да спрат всякакви нападателни, военни действия и да седнат маса за преговори.
В събота стана известно също, че Халифа Хафтар в телефонен разговор със заместник-министъра на външните работи на Русия Михаил Богданов сподели информация за действията на ЛНА в борбата срещу терористите. От своя страна Михаил Богданов потвърди позицията на Русия в подкрепа на политическите методи за решаване на всички спорни въпроси в Либия.

Превод и редакция: Юлиян Марков