Рига. Новият кмет на Рига Дайнис Турлаис смята, че лишаването от гражданство на руснаците в Латвия е грешка, пише руският вестник "Комсомолская Правда".
Миналата седмица най-известният сред руснаците кмет на Рига Нил Ушаков официално подаде оставка по повод избирането му за депутат в Европейския парламент. За 10 години ръководство на столицата на Латвия той остави смесени впечатления. Някои обвиняват Ушаков в корупционни скандали, други го наричат "защитник на сънародниците".
Изданието припомня, че в двумилионната република над двеста хиляди души, предимно руснаци, имат статут на „неграждани“ - те нямат възможност да гласуват на избори. Много от тези хора са имали „нещастието“ да се преместят в Балтика по време на съветския период, например чрез разпределение за изграждането на нов завод. И след разпадането на СССР, властите на младата република започнаха да ги разглеждат като "окупатори", отказвайки им елементарни права в продължение на почти 30 години. Подобна е ситуацията и в съседна Естония, където има 76 000 такива лица „без гражданство“ ...
Градският съвет на Рига избра нов кмет - Дайнис Турлаис. 68-годишен политик, служил в Съветската армия, завършил военната академия „Фрунзе“, преминал през Афганистан с чин полковник.
"През 1989 г. Турлаис е един от разработчиците на плана за изтегляне на съветските войски от Афганистан - и се смята, че този план, благодарение на внимателното проучване, намали загубите на последния етап от войната", сподели Руслан Панкратов, ръководител на сдружението с нестопанска цел „Руски свят“ в Латвия. Панкратов за дълго време, заедно с Турлаис, е съветник в общинския съвет на Рига.
Запитан какво мисли за въпроса за „негражданите“, той отговаря, че „бъдещето е само в едно цялостно гражданско общество. И това се отнася не само за Рига, но и за цялата република. Фактът, че институцията на „негражданите“ все още процъфтява в Латвия, е най-голямата политическа грешка от обявяването на независимостта. Тук няма абсолютно нищо, с което да се гордеем“.
На въпроса как може да се коригира тази грешка, той отговоря:
„Само чрез политическа воля и осъзнаване, че нашата държава е силно като единно общество. И че освен елиминирането на "негражданство", няма други стимули за укрепване на нашата икономика, политика, социална сфера и сигурност. Латвия трябва да бъде страна като всички държави от ЕС. Колкото по-скоро откажем и забравим за тази изкуствено измислена институция на "не-граждани", толкова по-добре ще е за нашата страна. Тези, които са родени тук след 1991 г. трябва да бъдат граждани без никакви резерви.

Превод и редакция: Юлиян Марков