Москва. Епохата на Джордж Буш-старши отбелязва пика на доверието между Русия и САЩ, заяви председателят на Комисията по външните работи на Съвета на федерацията на русия по повод кончината на бишия американски президент, цитиран от РИА Новости.
Джордж Буш-старши, който почина в събота вечер, очевидно не е най-лошият президент на САЩ в контекста на руско-американските отношения - той наистина се опита да подобри отношенията със Съветския съюз, а след това с Русия, Константин Косачев .
"С починалия бивш президент на САЩ Джордж Буш-старши, ние със сигурност свързваме преди всичко периода на края на Студената война - може би и периода на максимално доверие между нашите две страни", - написа Косачов в социалната мрежа „Фейсбук“.
Според него Буш беше искрен в желанието си да установи добри отношения със СССР и след това с Русия. През 1991 г. бе подписан Договорът за намаляване и ограничаване на стратегическите нападателни оръжия (START-1), а през 1993 г. START-2. Сенаторът също така припомни, че по време на срещата на Буш през 1992 г. с Борис Елцин двете страни направиха "историческо" изявление, че вече не се разглеждат взаимно като потенциални противници.
"Това беше смятано за крайния край на Студената война между нашите държави. На този фон е лесно да видим докъде сме се отдалечили от ерата на Буш днес", подчерта Косачев.
В същото време той отбеляза, че "максималният връх" на доверието между двете страни по времето на Буш се случва на фона на разпада на СССР и обещания за неразширяване на НАТО, което остава неизпълнено. Това, уточни ръководителят на комисията, беше основната причина за настоящата криза в отношенията между Русия и Запада.
"Той беше една интересна личност сама по себе си: ветеран от войната, на 17 години най-младият пилот на Американските военноморски сили, извършва 58 полета, по време на един от които е бил свален и по чудо оцелял, той има и 75 парашутни скока," - каза Косачов , Буш, припомни той , по време на президентството си проведе успешни военни операции в Панама, Филипините и Кувейт, известната операция "Пустинна буря".
"Но икономиката го го провали - както често се случва в САЩ - затова Бил Клинтън го замени през 1992 г. Като цяло това очевидно не е най-лошият американски президент в контекста на нашите двустранни отношения, ще го помним по този начин", завърши сенаторът.

Превод и редакция: Юлиян Марков