Разговорите между Лавров и Помпео в Сочи, съдейки по общото впечатление, обхвата на проблемите и тона на тяхната дискусия, могат да бъдат сметнати за успешни не само от факта на тяхното поведение. Въпреки че е в днешните времена това е постижение. Особено ако вземем предвид все още негативния фон, на който се състоя срещата в Сочи: Вашингтон заплашва със санкции участниците в проекта „Северен поток 2“, позициите на страните са диаметрално противоположни по случващото се във Венецуела, има почти неизбежни противоречия в Иран, някои документи за разоръжаване и и т.н.
Затова нашата страна не само изрази своята готовност да обсъди всички най-важни въпроси, но преди всичко предложи да се възстановят самите канали за диалог, както и да се създаде неправителствен експертен съвет от известни политолози, бивши военни, дипломати, специалисти по двустранни отношения, т.е. експертна дипломация. Това е много полезна инициатива, като се има предвид положителната роля, която неофициалните лица сега, но много авторитетни личности от калибъра на Хенри Кисинджър могат да играят.
В допълнение, позицията на нашата страна изглеждаше възможно най-съществена и прагматична: очертахме конкретни идеи за положителното развитие на двустранните отношения със САЩ в меморандум и бихме искали да се надяваме на реакция. Това е стъпка, която трудно ще бъде оставена без отговор, без САЩ да рискува да спечели (или укрепи) репутацията на неподлежащата на договаряне страна.
Като цяло обхватът на очакваните теми е доста широк : ситуацията във Венецуела, Сирия, Украйна, Корейския полуостров, Договора за премахване на ракетите със среден и по-малък обхват и договорите СТАРТ за стратегическите въоръжения, т.е. всичко, което в момента утежнява отношенията ни.
Също така беше разумно да се покаже на американците, кой в чии дела се намесвяа повече. Ясно е, че там те разглеждат намесата си в делата на другите в реда на нещата, и реагират на всякакви претенции в този смисъл, както в шегата: „Защо?”. Но нагледността в тази област играе важна роля.
И накрая, важно е да се обсъди икономиката. Предложихме създаването на двустранен бизнес съвет, който да събере представители на големи частни фирми от двете страни. Това би било важна и донякъде символична стъпка на фона на глухите санкционни линии, които Вашингтон преследва по отношение на Русия.
Сигурен съм, че като цяло сигналите от Сочи тази вечер бяха доста положителни и можем да очакваме някакво продължение. Малко вероятно е това движение да бъде подкрепено от ранно възобновяване на контактите по парламентарната линия, като се вземе предвид упоритото русофобско мнозинство в камарите на Конгреса на САЩ, премахващо всички опити за установяване на комуникация. Такъв е случаят, когато официалната дипломация изпреварва парламентарната. Но фактът е , че сме готови да работим по този начин и аз използвам тази възможност отново да го потвърдя.
Превод и редакция: Юлиян Марков