София. България трябва да бъде приета напълно в Шенген, а не частично. Това каза председателят на БСП Корнелия Нинова в интервю за предаването „Годината“ по „Дарик“ радио.
Попитана успешно ли е било българското европредседателство, Нинова посочи, че технически и организационно е било успешно. „Но в резултат на политиките мисля, че не. Например изконна европейска ценност, за която бих искала много да се борим и да възстановим, е свободното движение на стоки, хора и услуги. Точно по време на нашето председателство възникна големият проблем по пакета „Макрон“, който приключи с лошо решение буквално преди седмица. Можехме там много по-силно да търсим съюзници и да намерим подкрепа в по-малките европейски държави. Можехме да направим една голяма група, с която да защитим интересите на малките държави от Централна и Източна Европа срещу големите, които наложиха своя интерес в тези решения“, заяви тя.
Нинова посочи, че не приема частичното приемане на България в Шенген. „България трябва да бъде приета напълно, защото изпълни изискванията за това – трябва да бъде приета и по вода, и по суша и по въздух, защото това е националният интерес на България“, заяви тя. „Ние не сме против еврозоната, не сме взимали решение по въпроса, това ще стане на конгрес, каза още тя.
Попитана дали БСП ще приеме участие в програмно правителство, Нинова коментира, че такова правителство не е възможно нито сега, нито след избори. „Ако се прави такова правителство, то трябва да е на базата на приоритети и програми. А ние имаме много сериозни програмни различия с ГЕРБ, с ДПС… Ако ще се правят някакви програмни правителства просто, за да се събере политическият елит и да си краде заедно, това няма как да стане. Това е размиване на отговорност – отиваш на избори с едни обещания и трябва да ги изпълняваш“, обясни Нинова.
Във връзка с предложението за купуване на изтребители F-16, лидерът на БСП посочи, че докато предложението не бъде написано черно на бяло и внесено в парламента, не може да го коментира.
Нинова отбелязва БСП е подкрепила становището на Българската православна църква във връзка със Закона за вероизповеданията.