Такса за поддръжка
„Ще се проведе съществен разговор за разрешаване на конфликта в Донбас... Важен въпрос към Зеленски на преговорите: „За какво са изливали в Украйна долари американците през всички тези години?“ Дошъл е моментът за реални бизнес-проекти: земя, газодобив, пристанища и т.н.“, пише изданието „Зеркало Недели“ за предстоящата среща.
Експертът по международни въпроси, Антон Кухухидзе, смята, че по време на срещата ще бъдат обсъдени актуални въпроси за Украйна.
„Това ще бъде среща-запознаване, сверка на часовниците, какво и как се планира в отношенията между Украйна и САЩ. Ще има формална и неформална страна. Официалната страна засяга Донбас, процесът в Минск, териториалната цялост на Украйна. Вторият въпрос е реформата в Украйна, борбата с корупцията. Неформално: най-вероятно г-н Джулиани ще каже, че враговете на Тръмп са заобиколили Зеленски. Те ще решат какво да правят, как да бъе, как да изграждат диалог“, смята експертът.
След Путин
Срещата на Тръмп и Зеленски може да се състои през август или септември 2019 г. - след новата среща на Тръмп и руския президент Владимир Путин, която се очаква в края на юни на срещата на високо равнище на Г-20 в Осака, Япония. По-конкретно по време на преговорите между САЩ и Украйна можем да говорим за „съществено“ уреждане на военния конфликт в Донбас.
Зеленски е благодарен
В Камарата на представителите на Конгреса на САЩ бе представен законопроект, предвиждащ засилена подкрепа за суверенитета и териториалната цялост на Украйна, разширяването на военната помощ и предоставянето на статута на главен американски военнополитически съюзник на Украйна.
„Законопроектът предвижда възможността Украйна да получи статут на основен съюзник на Съединените щати извън НАТО за периода от датата на одобрението на този документ, докато нашата държава не се присъедини към Северноатлантическия съюз. Този статут може да се използва за опростяване на процедурата за прехвърляне на средства за отбрана в Украйна“, се казва в изявление на украинското посолство в САЩ.
През 2014 г. бившият президент Петро Порошенко поиска предоставянето на такъв статут на Украйна, но американският му колега Барак Обама отказа, въпреки решението на Сенатската комисия.
Законопроектът за засилване на подкрепата за Украйна, който беше представен в Камарата на представителите на Конгреса на САЩ, е важен сигнал за силно стратегическо партньорство между двете страни, каза Зеленски на 1 юни.
"Благодаря на Съединените американски щати за постоянната подкрепа на териториалната цялост на Украйна", заяви държавният глава.
Той благодари и на президента на САЩ Доналд Тръмп за това, че го покани на официално посещение във Вашингтон.
Нов посланик в Украйна
В Киев пристигна американският дипломат Кристина Куин, която стана временно поверен в делата на САЩ в Украйна.
От 2013 г. до април 2019 г. ТЯ работи като заместник-началник на мисията / министър-съветник по икономическите въпроси в посолството на САЩ в Париж.
Дипломатът е работила на сходни позиции в посолствата на САЩ в Тайланд, Великобритания, беше директор за Европейския съюз, Украйна и Беларус в Съвета за национална сигурност в изпълнителния офис на президента.
Куин е член на американското посолство в Русия, американската мисия в Европейския съюз, в дипломатическите мисии във Филипините, работи в Държавния департамент на САЩ за отношенията с ЕС.
Ами Путин?
Срещата на президента на Украйна Владимир Зеленски и ръководителят на Руската федерация Владимир Путин ще се проведе не по-рано от август, смята политическият анализатор Владимир Фесенко.
„Има искане за преговори. И има нужда. Мисля, че Зеленски има голямо желание да участва в преговори. Путин няма чак толкова голямо желание да възобнови преговорите, но има интерес към Зеленски. Има нужда от Франция, Германия, САЩ. Но случилото се сега е тактика. А нашият президент не е съвсем готов за активни преговори. А сега Путин играе такава тактическа игра - той просто не форсира преговорите”, казва Фесенко.
Според експерта такава среща е възможна след парламентарните избори в Украйна и след редица срещи на Зеленски с лидери на други страни.
Превод и редакция: Иван Христов