Смолян. Най-хубавата и звучна родопска каба гайда се прави от ярешка кожа и дрян. Това каза за Радио „Фокус“ – Смолян майсторът-гайдар Костадин Илчев, известен на родопчани като Бай Диньо. Той е ръководител на състава „101 каба гайди“, обявен е живо културно наследство и е организатор на рекорда за Гинес, в който заедно засвириха 333 каба гайди. Илчев обясни, че за дървените елементи на гайдата освен дрян, може да се използва и дива слива – джанка, от която да се изработя пискун и бручило. Може да се заменят и с акация, череша и орех. „Кожата за каба гайдата задължително трябва да е ярешка или козя. От овча кожа не става, тъй като тези гайди издържат само по 2-3 месеца и започват да изпускат въздух. Косъмът на овчата кожа е по-мек, загрява се бързо и гайдата започва да издиша. Майсторите на гайда от миналото са правили гайди с ярешка кожа и затова и сега правим гайди от ярета и кози“, поясни Илчев. Той допълни, че една гайда се изработва за около 1 месец, в който трябва да се обработи кожата, да се направят дървениите, да се настрои и да стане красив и звучен музикален инструмент.
Илчев посочи, че различните гайдари в Родопите продават изработените от тях гайди на различни цени. Но както детските, така и тези за възрастни струват около 150-200 лв. без бручило, а с него цената става е около 400 лв. Гайдарят не помни колко точно гайди е направил през живота си, но споделя, че само за най-близките си хора в семейството е направил над 30 гайди. Изработва гайди и за децата, с които работи в гайдарския състав „101 каба гайди“ към НЧ „Христо Ботев“ в Смолян, за да се поддържа традицията. „Учил съм се да правя гайди от известният майстор-гайдар бай Тасо Иванов, който вече е покойник. Работих шест години с него и се научих и той е главният ми учител“, подчерта Илчев.
Той допълни, че традицията за свирене на гайда и днес е жива в Смолян и Родопите. Само в оркестъра при него свирят 107 деца, които идват всеки ден в читалището. Те са на възраст от 6 години до 18 години. „Никога не съм ходил по училищата да набирам деца за школата, всеки ден идват хора при мен и искат да запишат децата си на гайда. Вече дори няма място и не е възможно да се работи с толкова много деца, защото трябва се обърне внимание на всеки поотделно, за да е качествена работата и детето да се научи да свири на гайда както трябва“, каза още Костадин Илчев, известен за всички родопчани като Бай Диньо.
Нели ГЕРГЬОВСКА