Казанлък. Войниците и командирите на 23-ти пехотен Шипченски полк очертаха етническите граници на България и това не трябва да се забравя. Това каза в слово си министърът на отбраната Красимир Каракачанов по повод 130 години от създаването на 23-ти пехотен Шипченски полк, предаде кореспондент на Радио „Фокус”. Красимир Каракачанов добави, че 23-ти пехотен Шипченски полк в своята бойна история участва в Балканската, Междусъюзническата, Първата и Втората световни войни не в името на някакви интернационални или международни ангажименти, а войниците и командирите на полка са воювали за освобождението на българските земи, останали под турско робство и свободата на своите братя. „Войниците и командирите на 23-ти пехотен Шипченски полк очертаха етническите граници на България и това не трябва да се забравя. Една част от младото поколение не познава своята история, то не знае героизма на своите деди и търси някакъв пример за подражание в някакви чужди кумири, измислени екшън герои и някакви измислени уж ценности. Няма нови и стари ценности. Българският народ и най-вече българският войник е воювал винаги за своите ценности, които са изградени от неговата православна християнска вяра и ценности изградени от съзнанието му, че всички българи имат справедливото право да живеят заедно, под един покрив, в една държава. Това са идеали, това са каузи. Няма по-голяма ценност и по-голяма цел от това народът да бъде единен, за да може да побеждава, да успява, да живее по-добре”, каза още министър Каракачанов.
В почетен строй със своите знамена пред паметника застанаха блокове на 61-ва Стрямска механизирана бригада, отделни блокове на дружество „23-ти пехотен Шипченски полк" към национално движение „Традиция", на Съюза на офицерите и сержантите от запаса, Съюз на подофицерите в Казанлък, на Тракийско дружество „Капитан Петко войвода" и на училища.
Сред официалните гости на честването бяха и кметът на Община Казанлък Галина Стоянова и областният управител Гергана Микова.
Със заповед на министъра на отбраната, за съществен принос при популяризиране на военната история, славата и героизма на Българската армия, за разпространение и утвърждаване на българските военни традиции, за военно-патриотично възпитание и по повод 130 години от създаването на 23-ти пехотен Шипченски полк, с юбилеен медал „100 години Първа световна война” бяха наградени кметът на Община Казанлък Галина Стоянова, бригаден генерал Пламен Йорданов – командир на 61-ва Стрямска механизирана бригада, Старозагорският митрополит Киприан, областният управител Гергана Микова, Николай Ибушев – изпълнителен директор на оръжейния завод в Казанлък.
Бяха поднесени венци и цветя пред паметната плоча на подпоручик Константин Георгиев и редник Михаил Шекерджиев - автори на бойния марш „Велик е нашият войник". Открита бе и Стая на войнската слава и летопис.
Поднесени бяха и венци и цветя пред паметника на 9-та и 10-та Опълченски дружини.
От 17.00 часа във Военния клуб ще се състои тържествен концерт с участието на Представителния ансамбъл на Българската армия и Московски казашки ансамбъл „Славица". Преди концерта приветствено слово ще произнесе Красимир Узунов -директор на Информационна агенция „Фокус" и автор на книгата „История на 23-ти пехотен Шипченски полк във войните за Освобождение и Обединение".
Славяна ГАЙДАРОВА



Още военни новини четете в специализираното издание на Фокус "Военни известия"