От страна на Камарата в дискусията се включиха и Владимир Житенски, зам.-председател на УС на КСБ, инж. Благой Козарев, член на Изпълнителното бюро и на УС, председател на секция „Хидротехническо строителство, ВиК мрежи и съоръжения“ и член на Съвета на директорите на в. „Строител“, Любомир Пейновски, член на УС на КСБ, изпълнителният директор инж. Мирослав Мазнев, инж. Лидия Станкова, директор на Дирекция „Анализи, строителство, професионална квалификация и мониторинг“, и Ренета Николова, прокурист и главен редактор на в. „Строител“. От НСОРБ участие в срещата взеха Иво Димов, зам.-председател на УС на НСОРБ и кмет на Димитровград, и членовете на УС на Сдружението Елен Герджиков, председател на Столичния общински съвет, д-р Емил Кабаиванов, кмет на Карлово, Златко Живков, кмет на Монтана, Иванка Петрова, кмет на Смядово, както и членовете на Контролния съвет Радослав Ревански, кмет на Белица, Красимира Германова, председател на Общинския съвет на Созопол, и изпълнителният директор на НСОРБ Силвия Георгиева.
По време на срещата представителите на двете организации разискваха действащото законодателство, касаещо строително-инвестиционния процес и проблемите, с които представителите на местната власт и строителните компании се сблъскват в дейността си. Акцент беше поставен върху новите текстове в Закона за устройство на територията (ЗУТ), действащи от януари 2019 г., както и върху измененията в чл. 14, ал. 2 от Закона за Камарата на строителите, според които невписани в ЦПРС на КСБ строители могат да изпълняват само жилищни и вилни сгради с ниско застрояване и разгърната застроена площ до 100 кв. м, строежи от допълващо застрояване, както и реконструкции, преустройства, основни ремонти и смяна предназначението на строежите от пета категория. Инж. Мазнев подчерта важността на промяната и информира, че загубите от сивата икономика в сектора се изчисляват на 1,5 млрд. лева годишно. Инж. Панов посочи, че от НСОРБ приветстват направените промени, които ще доведат до повече прозрачност в бранша и сигурност за общините при възлагането на изпълнението на поръчките.
Друга тема в разговорите бяха необходимите промени в Закона за обществените поръчки. Кметът на Монтана Златко Живков коментира, че обжалванията на търговете са бич за дейността на местната власт. Като пример той посочи фирма, която обжалва обществени поръчки в 8 от 11 общини в област Монтана, като спира изпълнението в 7 от тях. „Това са проекти по ОПРР за важни инфраструктурни обекти и резултатът е забавяне в изпълнението на оперативните програми“, каза Живков. „Община Монтана спечели 3 от делата и на последна инстанция, фирмата, обжалваща поръчките, ще плати глоба само 200 лв., а ние загубихме година и два месеца и сега това ще се отрази върху изпълнителя, който ще трябва да работи в съкратени срокове“, коментира Живков и подчерта, че това е сфера, в която трябва да се търсят промени в нормативната база. Председателят на УС на КСБ инж. Терзиев сподели за опита на Румъния и Полша в сферата на обществените поръчки. В северната ни съседка например обжалването не спира изпълнението на проекта. В Полша се работи по средно претеглена цена, като всички отклоняващи се с 20% предложения се отстраняват.
Участниците в срещата обсъдиха и НПЕЕМЖС и се обединиха около необходимостта да работят заедно за продължаване на програмата, която е доказала своята ефективност и ползи както за икономиката, така и за подобряване на качеството на живот в общините.
На срещата бяха набелязани и конкретни съвместни действия, които двете организации ще предприемат за подобряване на нормативната база.