Две години след създаването си, управляващата коалиция се оказа в голяма криза поради несъгласие между ДСИ и СДСМ, двата основни партньори на коалицията, водена от Зоран Заев.
Пендаровски назначи Муслиу след консултация с премиера Зоран Заев и без разрешение от ДСИ.
Муслиу преди това е работил в Управлението за безопасност и контраразузнаване, а през последните години в разузнавателната агенция, която е под ръководството на държавния глава, която до преди няколко дни бе в ръцете на Георги Иванов.
Недоволството на ДСИ изрази вицепремиерът Буяр Османи. ДСИ се противопоставя на изкачването на Муслиу на върха на агенцията по две причини.
Първото е, че съществува подозрение, че Муслиу е замесен в подправянето на някои документи на тайните служби на бивша Югославия, откъдето македонските служби разпространяват документи, че някога Али Ахмети, Муса Джафери и Фазли Велиу са били вербувани от югославската тайна полиция УДБА, анализирайки портала.
През 2010 г. в Македония се появиха документи, наречени "Мама", "Вуйчо" и "Ибър".
Комисията за установяване на фактите по-късно, отхвърли тези загадъчни твърдения след проучването и изчисти имената на тримата висши членове на ДСИ. Те стигнаха до заключението, че това е фалшифициране и че няма оригинални документи с подобни твърдения за Джафери, Ахмети и Велиу.
Но Османи говори само за втората причина, поради която ДСИ е против решението на Пендаровски за Муслиу.
"... позицията на ДСИ е, че докато събитията в Куманово не бъдат напълно изяснени, никой, който е бил част от службите по онова време, не трябва да отговаря за такива чувствителни институции. Затова очакваме президентът да събере повече информация и да преосмисли решението си, ”каза Буяр Османи пред репортери в Скопие.
Други високопоставени членове на ДСИ съобщиха за Zhurnal, че информацията от тази партия твърди, че някои агенти, водени от Иванов, включително Ерол Муслиу, са заподозрени в участие в "манипулирането" на тази група, за да предизвика тежък инцидент в Куманово.
Това е първият голям сблъсък между ДСИ и СДСМ и е само десет дни след като Пендаровски пое президентството на страната за следващите пет години.
В същото време този конфликт става още по-голям, отколкото изглежда на обществеността, защото, с други думи, това означава, че за чувствителни и важни въпроси, свързани с вътрешната сигурност на страната, само македонските политически партии са тези, които решават.
Същото се случи и по времето на правителството на ВМРО-ДПМНЕ, когато партията не се нуждаеше от гласове на ДСИ за формиране на правителство, а сега СДСМ се нуждае от албански гласове, за да формира правителството и да оцелее.
Превод и редакция: Юлиян Марков