За 53-ти път Кюстендил изпраща своя пролетен поздрав към света. Това каза в празничното си обръщение към жителите и гостите на града кметът на Община Кюстендил Петър Паунов. По думите му притихнал пред троичното лице на небесния създател, вперил поглед в трите лястовици хванати за ръка, на символа на пролетта и неразделни като вечните добродетели – вярата, надеждата и любовта. От Кюстендил тръгва тържеството на пролетта, наслаждавайки се на тихото ухание на всяко цвете, галено от тихия полъх на аромата, пленено от красотата на великото в малкото. Това тържество носи на всеки от нас глътка утеха, щипка нежност, капчица любов, за да изпълни сърцата ни с онази неизказана радост и божествена сладост, която е неизменна цел и щастие на нашия живот. Кметът изрази надежда, че това тържество ще нахлуе отново в домовете на хората, в многобройните дни. Кметът пожела Честита пролет на всички, един прекрасен и благословен празник.
Президентът Румен Радев посочи, че красотата на хората, вкусът на черешите, богатата палитра на природата са отредили особено място на Кюстендил в сърцата на всички българи. По думите му не случайно градът на Майстора е избрал именно възкръсването на природата за свой празник. Според държавния глава в днешните чествания си дават среща красотата и младостта, почитта към древните обичаи и традиции, към народния календар, надеждата за плодородие и чисто човешкият стремеж към обновление. Според президента днешният Кюстендил е резултат от дълбоки културни наслагвания, на множество исторически пластове от най-дълбока древност. Дълбоките корени на региона и днешното многообразие превръщат града в една от емблемите на България.
Девойка „Кюстендилска пролет” за 2019 година - Снежанка Пенова, посочи, че настъпването на пролетта е едно ново начало и нови надежди за всички. Тя пожела на всички много здраве, много щастие и повече усмивки. Тя и нейните две подгласнички приеха на специална церемония символите на града – минералната вода, плодовете и хлябът. Жителите и гостите на Кюстендил бяха приветствани по повод празника – „Кюстендилска пролет”. Празник, чрез който Кюстендил се зарежда от магията на древния град и от красотата на младостта, а младостта и пролетта вървят заедно. Бяха отправени пожелания за това да бъдат благословени хлябът и трудът на хората, всяко добро начало за жителите на Кюстендил. Да тече вода в изворите на града и да не пресъхва, да носи здраве, сили и живот. Да напоява плодородната земя. Да царува благоденствие, да има мир, любов, успех и изобилие във всеки дом. Девойка „Кюстендилска пролет” поднесе на старото оброчище в лесопарк „Хисарлъка”, посветено на Свети четиридесет мъченици, плодове. Тя запали свещ в чест на светците.
Белоградчишки епископ Поликарп отправи пожелание кюстендилската пролет да бъде благословение за всеки един от присъстващите. Той поздрави събралите се хора на централния площад „Велбъжд” от името на Негово Светейшество Българския патриарх и Софийски митрополит Неофит. Белоградчишки епископ Поликарп пожела кюстендилската пролет да бъде благословение за всеки един. Да се радва, да се весели, в труд, в добродетелен живот. Да бъде по този начин достоен член на светата ни Църква, достойно чедо на Майка България. Негово Преосвещенство Белоградчишки епископ Поликарп. Той отслужи и традиционният за празника на Кюстендил молебен за здравето и успехите на града и на неговите жители.
Венцеслав ИЛЧЕВ