Кюстендил. Работни групи към Общински съвет - Кюстендил обсъждат варианти за размерите на местните данъци за 2019 година. Това стана в рамките на заседание на общинските съветници, предаде репортер на Радио „Фокус“ – Кюстендил. Председателят на Общинския съвет Михаела Крумова отправи поредна покана към съветниците за участие в тези работни групи. Съветниците в Кюстендил приеха окончателен годишен план на бюджета за 2018 година. Актуализираният размер е 40 957 960 лева. Окончателният годишен план на бюджета представлява прогноза, разработена на база информация за очакваните постъпления по приходната част и извършването на разходи до размера на реализираните приходи. В окончателния бюджет са включени всички направени промени по началния бюджет през годината. С цел пълното усвояване на средствата предоставени като целева субсидия за капиталови разходи са извършени и допълнителни промени по обекти и в източниците за тяхното финансиране по вече актуализирания поименен списък. След окончателното разплащане на някои обекти е реализирана икономия спрямо първоначално заложените средства. С тях се финансират допълнителни обекти – строителен надзор на сградна инсталация и сградно отклонение за минерална вода, изграждане на паркинг покрай улица „Цар Освободител“, основен ремонт на двигател на бус, благоустрояване на гробищен парк, проектиране, строителство и авторски надзор – подпорна стена, ограда и насипи. В рамките на заседанието беше утвърдена и окончателна план – сметка за разходите за чистота за 2018 година. Приходите и разходите в нея са в размер на 2 175 600 лв. 1 675 600 лв. са приходите от такса битови отпадъци и лихви. 500 000 лв. е перото – други собствени приходи. Най-голямата част от разходите, в размер на 1 423 600 лв. са за събиране на битовите отпадъци и транспортирането им до депата или други инсталации и съоръжения за обезвреждането им. 501 000 лв. са изразходвани през годината за почистването на улични платна, площади, алеи, паркове и други територии от населените места, предназначени за обществено ползване. 180 000 лв. са инвестирани от общината в нови съдове – контейнери и кофи за съхранение на битовите отпадъци и 71 000 лв. са били нужни за проучване, проектиране, поддържане, закриване на депата за битови отпадъци.
На сесията стана ясно също, че Община Кюстендил ще участва в учредяването и устройството на управление на Организация за управление на Софийски туристически район. Законът за туризма регламентира създаването на отделни туристически райони в страната, с цел формиране на регионални туристически продукти и осъществяване на по-ефективен маркетинг и реклама. Туристическото райониране е предпоставка за развитие на конкурентноспособен туризъм, провеждане на регионална политика, съобразена с териториалните особености и спецификата на различните части от страната. Териториалният обхват на Софийски туристически район обхваща общо 23 общини, сред които е и Община Кюстендил. От област Кюстендил в района са включени и общините Бобов дол, Трекляно и Невестино. Зам.-кметът на Община Кюстендил Светослав Василев ще представлява общината организацията за управление на туристическия район. Беше подкрепена и докладната записка, касаеща разширяване на обществения съвет за контрол върху дейностите по социално подпомагане. В състава на съвета се включват Светослава Макенджиева – началник на отдел „Социални дейности” в общината и Силвия Янакиева – управител на Комплекс за социални услуги-Кюстендил.
Общинските съветници решиха също зам.-кметът Росица Плачкова да представлява Община Кюстендил на извънредното заседание на Асоциация по ВиK. Заседанието е насрочено за 4 декември от 13.00 часа в заседателната зала на Областна администрация – Кюстендил. Дневният ред включва приемане на решение за сключване на допълнително споразумение към договора за стопанисване, поддържане и експлоатация на ВиК системите и съоръженията и предоставяне на водоснабдителни и канализационни услуги между Асоциация по ВиК и оператора „Кюстендилска вода“. Допълнителното споразумение трябва да уреди отношенията им по повод присъединяването на територията на община Дупница към обособената територия. Втората точка от дневния ред е приемане на препоръчителния размер на вноската на държавата в бюджета на асоциацията за 2019 година, която трябва да бъде в размер на 17 000 лева. Съветниците гласуваха представителят на Община Кюстендил да подкрепи всички включени в дневния ред на заседанието точки. Общинските съветници утвърдиха ценоразпис за продажба на обли и цепени материали от временен склад, както и ценоразпис за продажба на стояща дървесина на корен от общински горски територии. Беше одобрено и предложението за ползване на дървесина от общински горски територии през 2019 година на база утвърден годишен план. През 2019 година ще бъдат предоставени 12 146 куб. м. дървесина от общинските гори, от която 8 821 иглолистни и 3 325 широколистна за продажба на стояща дървесина на корен.
По време на сесията кметът Петър Паунов заяви пред общинските съветници, че има притеснения относно наличието на мина за метали в пограничния регион между България и Сърбия. По думите му институциите в региона са уведомени за работата на тази мина на територията на Сърбия. Питане по въпроса беше отправено от страна на общинския съветник Огнян Атанасов, който цитира различни публикации, касаещи работата на тази мина и опасенията за замърсяване на водата в преминаващите в района реки, вливащи се и реки, течащи на територията на Община Кюстендил. Към момента са уведомени всички институции, Министерство на околната среда и водите, РИОСВ. Проведен е и форум на тази тема в Босилеград. В същото време са взети проби от реките, преминаващи на територията на Община Кюстендил. Пробите не са показали отклонения в показателите, но тогава е имало пълноводие. Предстоят още разговори на темата и предприемане на допълнителни действия.
Петър Паунов съобщи също по време на сесията, че предстои среща по повод изтичащото разрешително за ползване на минерална вода от страна на болницата за рехабилитация в Кюстендил. По думи на кмета е воден разговор с представител на Министерството на здравеопазването. „Предстои среща на 5 декември с директора на „Специализирани болници за рехабилитация”. На срещата проблемът да бъде решен и искането за разрешително да бъде изменено съгласно нуждите на СБР. В противен случай от 11 декември 2018 година, това разрешително автоматично се прекратява. Надявам се, че няма да се стигне до там”, каза Петър Паунов. По думите му има достатъчен ресурс на минерална вода. Нито един от предстоящите инвеститори, нито СБР ще бъдат застрашени относно количествата на минерална вода. „Влагаме постоянно ресурс в ремонти, изграждат се нови съоръжения. Целта е да се ограничат до минимум загубите, да престанем с разхищението, да се ползва по предназначение”, каза Петър Паунов.
В рамките на сесията също така професор Кирил Гогов беше удостоен със званието „Почетен гражданин на град Кюстендил”. Предложението беше единодушно подкрепено от страна на общинските съветници. За него гласуваха 33 общински съветници, без въздържали се или против. Професор Гогов е автор на герба на Кюстендил. Той е роден през 1944 година в Кюстендил. Член е на Съюза на българските художници. Автор е на гербовете на Кюстендил, Плевен, Белоградчик, Сандански, Бургас и Правец. Кирил Гогов е един от авторите на герба на Република България. Художник-дизайнер на държавните платежни парични средства, емисии 1996–2002. Автор на националното лого за Европейска година на междукултурния диалог – 2008. Удостояването на професор Кирил Гогов със званието „Почетен гражданин на Кюстендил” е поради факта, че той е виден деец на културата и изкуството, с принос за тяхното популяризиране в света. С цялостната си творческата дейност се явява и като достоен представител на кюстендилската изобразителна школа.
Венцеслав ИЛЧЕВ