Като заключителна констатация от БАБХ и КЗП са установили, че проблем с двойния стандарт при храните наистина съществува. Председателят на КЗП Димитър Маргаритов увери, че няма рискове за живота и здравето на потребителите от продуктите, изследвани за двойния стандарт. Според него темата за злоупотребите е поставена политически и следва да бъде извършена много експертна работа за прекратяване на лошата тенденция.
За новото проучване ще бъдат взети проби от пет държави - Португалия, Испания, Германия. Гърция и Унгария. Те ще се сравняват в лаборатории с продукти от София, Русе, Пловдив и Бургас. Ще бъдат изследвани спиртни напитки, макаронени изделия, млечни продукти, сладкиши, подправки и консерви. Организирани са работни групи от КЗП, БАБХ, Министерството на икономиката и потребителски организации.
След приключване на проекта ще бъде организирана национална кръгла маса, на която ще се предлагат мерки за решаване на проблема от институциите, отговорни за него. Резултатите от проучването за двойния стандарт при храните ще служат като доказателство в съда за нелоялна търговска практика. Димитър Маргаритов изтъкна, че новото изследване е силен инструмент в полза на потребителите, защото им дава възможност да предявяват искове за нанесени щети. Той добави, че се очаква с навлизането на директивата срещу двойните стандарти от 1 януари 2020 г., нелоялните търговски практики ще бъдат санкционирани. „Аз съм оптимист, че тя много бързо ще навлезе и в националното законодателство, защото по този въпрос съществува пълен консенсус“, добави Маргаритов. Крайният срок за реализация на проекта е 31 януари 2020 г.
Даяна ДЮЛГЕРОВА