Тази тенденция все още може да се промени, като се има предвид растежът на крайнодесните партии, които могат да се възползват от гласуването и да наложат своите континентални идеи след успешно използване на темата за миграционната криза от 2015 г.
Въпреки това, мащабно проучване на общественото мнение, проведен по поръчка на аналитичния център на Европейския съвет за външни отношения, показа, че този път очевидно тези партии няма да могат да превърнат срещата на европейците в „референдум“ срещу миграцията. Публикувано на 1 април в европейските вестници изследване, проведено в 14 страни - което съответства на 80% от местата в Европейския парламент - показва, че едва 14% от респондентите смятат, че миграцията е основната „заплаха” за ЕС. Тази тема се счита за един от двата най-важни проблема, пред които е изправена тяхната страна от 23% от респондентите.
Хората се вълнуват много повече от други теми: цената на живота във Франция (36%), безработицата в Италия и Испания, здравеопазването в Полша и Унгария. В Централна и Южна Европа са загрижени за масовата емиграция на населението. В резултат на това въпросът за миграцията стои остро в страните, които бяха засегнати най-тежко преди четири години - в Германия, Швеция и Австрия.
Това се дължи на много причини. След преминалия всички рекорди наплив на бежанци през 2015 година, броят на мигрантите е значително намален. И всичко това благодарение на действията на европейските правителства, които предприеха мерки за контрол на външните граници на континента: споразумението с Турция, нееднозначното сътрудничество с Либия, мобилизацията на европейската гранична агенция Фронтекс(Frontex).
Въпреки това, остава рискът от разногласия в решаването на този наболял проблем, за което свидетелства неотдавнашния разкол сред европейците по време на приемането на глобалния пакт за миграцията в края на 2018 година, който бе рекламиран от ООН и осъждан от популистите. Брюксел все още не е успял да разработи обща политика в областта на имиграцията и убежището.
Независимо от напредванетио на предизборната кампания, въпросът за миграцията ще остане един от основните приоритети на европейските лидери, тъй като страните от ЕС не успяха да покажат достатъчна солидарност през последните години, за да разрешат съвместно проблем, който не може да има национално решение. Да забравите за това е да играете в ръцете на крайното дясно.
Превод и редакция: Иван Христов