Москва. Руско-украинският инцидент в Керченския проток в никакъв случай не може да бъде определен като случайност. Руските действия представляват демонстрация на сила, която трябва да покаже кой контролира достъпа в Азовско море. В статия за водещия френски ежедневник Le Monde Силви Кауфман отбелязва, че с изключение на поляците ио балтийските страни, инцидентът от 25 ноември не привлече вниманието на международната общност. Всъщност, ситуацията в този регион не е особено интересна за западните партньори на Русия, е заключението на автора.
„Как да размразим замразен конфликт? Например, можете да отворите нов фронт. Точно това направи Русия, откривайки огън и залавяйки три украински кораба край бреговете на Крим на 25 ноември. Военна операция, която беше умело извършена от Федералната служба за сигурност (натоварена също и с охраната на границите). Резултатът: шестима ранени и 24 задържани от украинска страна“, пише Кауфман.
„Продължението беше класическо. Русия обвини украинския флот за преднамерена провокация с намерение да превземе кораби. Киев, от друга страна, обвини Москва в агресия и отбеляза, че от правна гледна точка нейните кораби не се намират в руските териториални води. Във вторник в руската телевизия бяха показани трима украински моряци, а 12 бяха изпратени в ареста за 60 дни. Познат процес.
Така пет години след революцията на „Майдан“ и четири и половина години след анексирането на Крим, и началото на войната с „ниска интензивност" по границите на Донбас (въпреки това загинаха 10 000 души), Москва открива трети фронт в офанзивата си срещу Украйна. Този път целта е анексирането на Азовско море, което мие бреговете на Русия и Украйна и е затворено от Керченския проток, който го отделя от Черно море“, пише авторът.
Превод и редакция: Тереза Герова