Скопие. Парламентът на Македония в понеделник ще гласува законопроект за изменение и допълнение на Изборния закон по кратка процедура, отбелязва скопското електронно издание „Локално“.
А именно, последните изменения и допълнения на Закона регламентират изплащането на средства от бюджета за платена политическа реклама въз основа на доказателствата на жалбоподателя, но без възможност тези доказателства да бъдат проверени. Поради необходимостта от по-нататъшно уточняване на тези законови разпоредби, законопроектът определя и начина на проверка на подадените искания за компенсиране на средства от бюджета на Република Македония, гласи обяснението.
В същото време се заличават разпоредбите относно задължението на Държавната избирателна комисия за наблюдение на електронните медии (портали) по време на изборните процеси, тъй като ДИК няма технически условия за извършване на тази дейност. С предложените промени за мониторинга ще отговаря Агенцията за аудио и аудиовизуални медийни услуги. АВМУ се задължава в 30-дневен срок от приемането на настоящия кодекс да приеме Методика за наблюдение на начина, по който медиите отразяват изборите чрез радио- и телевизионни програмни услуги по време на изборните процеси и да ги публикува на своя уебсайт.
Вторият и последен момент, по който депутатите ще разискват, е законопроектът за изменение на Закона за аудио- и аудиовизуалните медийни услуги, отново по съкратена процедура.
Според обяснението към законопроекта, с измененията се съгласува крайният срок за хармонизиране на финансовия план на МРТ (държавната телевизия и радио) с изменението на Закона за аудио- и аудиовизуалните медийни услуги от декември 2018 г. и се прилага забавено прилагане на задълженията на операторите за регистрация на чуждестранни и вътрешни програмни услуги. В член 3 се определя и срокът за хармонизиране на вече започналата реклама на частните станции и МРТ, поради вече сключени рекламни споразумения, и се добавя нов член за отлагане на правилата за задълженията на операторите за регистрация на чуждестранни и вътрешни програмни услуги.

Превод и редакция: Иван Христов