Скопие. Продължава обсъждането на промените в конституцията от 11 часа местно време (12 часа българско време), пише македонското електронно издание “Локално“.
В началото на вчерашното изслушване в рамките на 64-ата сесия на парламента, премиера Зоран Заев говорейки за промените, произтичащи от Договора от Преспа, подчерта, че остава отворен за приобщаване на опозицията към тях, като призова всички депутати да се намесят в етапа на подаване изменения.
Премиерът подчерта, че те ще бъдат включени в Конституцията само ако Гърция одобри споразумението и подкрепи Протокола за присъединяване към НАТО. Той посочи, че тази и следващата година са от решаващо значение за процесите на европейска интеграция и за бъдещето на страната.
Заев повтори, че в предложението за промени в Конституцията на Република съгласно Договора от Преспа няма нищо спорно, а предложените проекто-изменения са в съответствие с международното право и с интересите на Република Македония и нейните перспективи за евроатлантическата интеграция в отговор на опозиционните депутати, които представиха критики и възражения за процеса, който според тях е противоконституционен и ще се промени името на държавата.
Депутатите от ВМРО-ДПМНЕ заявиха позицията, че с промяна на името на Република Македония в Република Северна Македония ще възникне нова държава и нова идентичност. Те повториха, че в този период на управление на СДСМ не са постигнали резултати, нито са представили проекти, нито е постигнат "живота", обещан от правителството.
Те заявиха, че промяната на името и конституцията ще последва пълното предефиниране на държавата, като повториха, че референдумът е нередовен с редица нередности в гласуването. Депутатите от опозицията попитаха министър-председателя какво ще прави правителството, ако Гърция не приеме Договора от Преспа и дали конституционните промени ще бъдат въведени отново.
Зечир Рамчилович от независимата депутатска група на ВМРО-ДПМНЕ обяви, че осемте депутати с чиято подкрепа започнаха промените в Конституцията ще гласуват „въздържал се“ три от четирите поправки, припомняйки на премиера, че процесът на конституционни промени е свързан с процеса на помирение и прошка.
Превод и редакция: Юлиян Марков