Бургас. Към настоящия момент в област Бургас около 20 аптеки, които са собственост на магистър-фармацевти и които влизат в класификацията като малък и среден бизнес, ще останат затворени днес. Тези аптеки са направили по различен начин своя протест. Това каза за Радио „Фокус“-Бургас Любима Бургазлиева, председател на Регионалната фармацевтична колегия в Бургас.
„Желанието на аптеките в Бургас, които протестират днес, е държавата да направи така, че да може дейността и задълженията им, вменени с европейското и българското законодателство, да могат така да бъдат осъществени от фармацевтите, че това да не пречи на достъпа на лекарства и възможността на осигуряване на фармацевтична грижа на пациентите“, заяви Бургазлиева. По думите й се случва това, че в рамките на кратък период аптеките са задължени да променят своите аптечни програми с цел проследяване пътя на опаковката от производителя до пациента, да променят своите програми с цел удовлетворяване на изискванията на Изпълнителната агенция за проследяване на количествата на лекарствени продукти в страната, за да няма дефицит от тях.
„Както и да удовлетворят исканията на НАП, които изискания, свързани с новите касови апарати, също водят до промяна в аптечния софтуер и най-накрая да се удовлетворят изисквания на Здравната каса по отношение на изпълнение на рецептите“, заяви председателят на Регионалната фармацевтична колегия и добави, че всичко това е един огромен административен натиск, особено върху малките и средни аптеки, аптеки в малки населени места или крайните квартали, които следва да инвестиран едни доста големи средства. „Всички тези неща водят до един голям хаос в аптечната система, който можеше да бъде отстранен и можеше без никакъв проблем и за пациентите, и за колегите да бъде реализира, ако беше осъществено това електронно здравеопазване, електронно досие, електронна рецепта, което ни чакаме от 15 години“, уточни Бургазлиева.
Деница ДИМИТРОВА