Шумен. За всички финансови корекции, които са ни наложени, сме завели дела в Административния съд и текат процедури. Това заяви пред журналисти заяви Любомир Христов, кмет на Шумен, предаде репортер на Радио „Фокус“ - Шумен. Пресконференцията с участието на екипа на кмета на община Шумен бе в отговор на изказаните вчера съмнения от народния представител от БСП Иван Иванов, че в община Шумен се провеждат нагласени обществени поръчки в полза на определени изпълнители и намерението на депутата да сезира прокуратурата за проверка.
„След всяка пресконференция на БСП в последно време се изричат много неистини, да не кажа лъжи. Може би целта е с наближаване на изборите, те да бъдат забелязани. Вчера беше казано, че се подготвят обществени поръчки за един „кон“. Учудващо защо не беше назовано името на коня. Ще ви покажа списък на един състезателен кон, спечелил най-много състезания в община Шумен в периода 2008-2014 година“, каза Любомир Христов. „След като се вживява като такъв борец за честност и правда, нека г-н Иванов когато внася искане за проверка, да внесе искане за проверка и за периода на тези 25 спечелени състезания от същия кон. Ако не се сети за името на коня, аз ще му го подскажа“, заяви Любомир Христов.
Росица Антонова, заместник-кмет по икономическо развитие посочи, че в годините повечето европроекти са с наложени финансови корекции. „Те са различни по размер, като сега в новия период са между 5 и 10%, но през останалото време има корекции от 5% и от 15%, както и проект, по който бяхме санкционирани с цялата сума. Става дума за стадиона в кв. Дивдядово. Там ни беше отнета цялата сума за неизпълнение на дейностите. Нека се има предвид, че управлението и реализацията на проектите, не се режат с нож в края или началото на кметския мандат. Според мен, настоящият екип е реагирал по едниствения правилен начин - с възражение до управляващите органи, и ако те потвърдят решенията за финансови корекции, след съответен анализ са жалени по съдебен ред“, каза Росица Антонова. Тя уточни, че след приемането на Закона за управление на средствата от европейските структурни и инвестиционни фондове на 22 декември 2015 г. е въведен ред в наложените финансови корекции, които вече се удържат от следващи плащания, а ако такова е приключило и това не може да се приложи , бенефециентът се глобява и е длъжен в срок до 14 дни за изплати цялата сума. Любомир Христов допълни, че за наложени санкции в предходния период неговият екип е завел дела като има спечелени две - за 750 000 лв. и 250 000 лв.
„Макар и корекциите да бяха в предходен период, ние искаме да запазим средствата на община Шумен и затова сме водили дела“, каза кметът. Заместник-кметът по финанси Татяна Костова обясни, че към бюджет 2019 има много точен запис – 500 000 лв за ползване на временен безлихвен заем, междубюджетни сметки и сметки за средства от ЕС, предвидени са и 500 000 лв. за съфинансиране на общински проекти, изпълнявани със средства от ЕС. Инж. Боян Тодоров, заместник-кмет по строителство и екология говори за строителния подем в Шумен в периода 2016 - 31 януари 2019 година. „Шумен се превърна в строителна площадка, на която работят само по обекти на общината над 2000 души. Инвестиционният климат се промени драстично - строят се жилищни кооперации, предприятия, инвестира се в много заводи“, каза инж. Тодоров. По думите му, в рамките на настоящия кметски мандат са привлечени 72 559 000 лв., от които над 36 млн.лв по националната програма за саниране, 24 млн.лв. по ОП „Региони в растеж“, 400 000 лв. за работен проект за пречиствателна станция за питейни води. „Разплатени са 10 млн.лв. по Интегриран воден цикъл, но ги е разплатила община Шумен“, заяви инж. Тодоров. Той каза още, че от 27 обекта по саниране, само на четири са работили външни фирми, всички останали са шуменски.
„Вършеенето на хармана с един кон приключи, остана в миналото“, каза инж. Тодоров. Цвета Николова, ст. юрист в звено „Обществени поръчки“ заяви, че в периода 2016 - 31 януари 2019 година Община Шумен е обявила и провела 229 обществени поръчки. Подготвят се още около 15, които предстои да бъдат обявени. Подписани са и 368 договора за директно възлагане.
В периода 2013 - 2015 година обществените поръчки са 121, но посочи, че няма информация за договорите за директно възлагане.
Ивелина ИВАНОВА