Атина. Омбудсманът Мая Манолова поиска от гръцкия си колега Андреас Поттакис съдействие във връзка с три основни проблема, за които бе сезирана от наши сънародници, които живеят и работят в южната ни съседка. Твоа съобщиха от пресцентър на Омбудсмана на Република България.
Срещата бе организирана от журналистката Бойка Атанасова и дружество „Нашенци“, а на нея присъства и Н. Пр. Валентин Порязов – български извънреден и пълномощен посланик в Република Гърция. Пред омбудсмана в Атина сънародниците ни се оплакаха, че срещат сериозни трудности с гръцките пътни полицаи, които ги санкционират, защото не признават свидетелствата им за управление на МПС, издадени у нас. Според гръцкото законодателство, те са длъжни да притежават данъчен номер /АФМ/ и ако имат такъв, не им е разрешено да карат превозните си средства с българско свидетелство за управление на територията на Гърция, независимо дали автомобилът е с български или гръцки регистрационен номер.
Манолова подчерта, че като жители на страна-членка на ЕС българите имат право да притежават само един документ за правоуправление, а в случаите, в които гражданите имат два или повече документа, могат да избират кой е най-подходящият за тях. Това поизтича от Директива 2006/126/ЕО на ЕП, съгласно която Гърция следва да признава българските документи.
Друг проблем, за който алармираха омбудсмана, бе, че българи са съдени в гръцките съдилища, защото имената им все още фигурират в документите на превозни средства, които вече не притежават, а с тях е извършено престъпление - трафик на мигранти. Гръцката страна отказва да приеме доказателствената сила на българските официални документи като нотариалните договори за продажба, доказващи продажбата на превозните средства преди извършването на престъплението.
Припомняме, че по този проблем Мая Манолова организира обществена дискусия у нас през 2018 г. с отговорните родни институции, които да информират гръцките си колеги.
Омбудсманът запозна Поттакис и за проблема с пенсиите на българите в Гърция, които не могат да се пенсионират, защото подаването на техните документи за пенсиониране е временно спряно, не живеят на територията на южната ни съседка, не са открили банкова сметка там или пък са налице технически недоразумения, които пречат за получаването на социални плащания.
Мая Манолова бе в гръцката столица по покана на колегата си Андреас Поттакис по повод честване 20-годишнината от създаването на институцията на гръцкия омбудсман, която бе отбелязана с международната конференция: „Държава и общество: Предизвикателствата пред правата и свободите“. В изказването си на форума тя постави акцент върху социалното сближаване и защитата на правата на човека, както от публични, така и от частноправни субекти.
Общественият защитник използва възможността обаче и да запознае подробно Поттакис, като му връчи, включително и в писмен вид, казусите на сънародниците ни. От своя страна той пое ангажимент да съдейства пред гръцките власти и администрация веднага след като с екипа му се запознаят с тях.
Такъв тематичен доклад с проблемите на българите в Гърция омбудсманът връчи и на българския посланик Н. Пр. Валентин Порязов.