„Македония и Гърция решиха спора за името, Преспанският договор бе ратифициран от македонския парламент, бяха приети и измененията в Конституцията на страната, а след това споразумението беш ратифицирано и от Гърция. И както е обещано на страната, която получи поканата за НАТО на срещата на върха на 11 и 12 юли миналата година в Брюксел, пътят към членство е отворен и посланиците на страните-членки на НАТО ще подпишат днес в Брюксел Протокола за присъединяване към Алианса, който след това трябва да бъде ратифициран от всички държави-членки поотделно“, отбелязва най-големият телевизионен канал в Македония „Сител“, в материал със заглавие „Македония на една стъпка от десетилетната си мечта – пълноправно членство в НАТО“, каквото използва и втората най-гледана телевизия „Канал 5“.

„Днес е важна дата за НАТО-перспективата на Македония“, отбелязва скопското електронно издание „Фактор“, като припомня, че през януари македонският парламент одобри промяната на четири члена от Конституцията, за да се преименува страната на Северна Македония и да изпълни задълженията си според Преспанския договор. Преди това, на 18 октомври 2018 година, НАТО започна официални разговори за присъединяване на Македония на основата на подписания през юни договор за разрешаване на 27-годишния спор за името на брега на Преспанското езеро (в с. Нивици).

„Македония со едната нога во НАТО“ , констатира македонската редакция на Радио „Свободна Европа“, като отбелязва, че гръцкият парламент ще ратифицира Протокола в петък, с което ще влязат в сила и конституционните промени, приети от македонския парламент и съседката ни официално ще се преименува на „Северна Македония“.
Една от основните опозиционни медии в Македония – скопското електронно издание „Република“ пък излиза с материал, озаглавен: „Република Северна Македония ще получи столче в НАТО, но не и право на глас“, в който се казва, че по покана на генералния секретар на Алианса Йенс Столтенберг, външният министър на Македония Никола Димитров ще участва на заседанието на Северноатлантическия алианс на 6 февруари в Брюксел по повод подписването на Присъединителния протокол за членство на Република Северна Македония.
„С този акт 29 държави-членки ще изразят съгласието си страната ни да стане част от системата и процедурите на НАТО и да участва в работата на органите на Алианса като поканена държава-членка, без право на глас“, поясняват от редакцията.
Най-авторитетният вестник в страната „Нова Македония“ посочва, че „Протоколът за членство в НАТО ще бъде подписан под новото име“. Изданието, освен другото, пише, че все пак Скопие „няма право на глас, нито ще може да участва в най-поверителните и най-чувствителните срещи, докато не се сдобие с нужните знания и опит“. Върху това акцентира и друго от печатните издания в страната – „Денешен“, който пуска материал със заглавие „Днес се подписва протоколът: Македония ще има столче в НАТО, но не и на конфиденциалните и чувствителни срещи“.

Македонският вестник „Фокус“, в анонс, озаглавен „Днес се подписва присъединителният протокол на Македония за НАТО“, прогнозира, че „се очаква за Скопие този процес (присъединителният) да е по-кратък, защото става все по-кратък за всяка нова страна членка“. Вестникът прави предвиждането си на базата на изказването на словенския посланик в Алианса Йелко Кацин, който „вярва, че този протокол може да бъде ратифициран до началото на следващата година, позиция, която споделят много страни в Алианса. Ако процесът се забави, това би трябвало да се дължи на чисто процедурни причини, заради дългия процес на ратификация, например, в Канада и Белгия, но и на политически пречки“, като подобна позиция изказват и от редакцията на вестник „Независен“.
Ежедневникът „Вечер“ вади като акцент изявление на управляващия Социалдемократически съюз на Македония (СДСМ), с надслов, „Македония получава своето място в НАТО, осъществява се десетилетния национален интерес“. Според партията, става въпрос за исторически успех за Скопие и за всички македонски граждани. „След години изолация, регрес и неизвестност, Македония сяда на същата маса със страните от демократическия свят. Влизането на Македония в НАТО значи гарантирана сигурност и стабилност, сигурност на нашите граници, но носи и значителни икономически придобивки за гражданите – увеличаване на инвестициите, повече пари, увеличен икономически растеж“. „Подписването на протокола е признание за напредъка в процеса на реформи, визията, решителността, успеха в международната политика, разрешаването на откритите въпроси и изграждането на приятелства със съседите и целия демократичен свят от ръководеното от СДСМ правителство“, се казва в изявлението.

„Македония е на една стъпка от сбъдване на десетилетната си мечта – пълноправно членство в НАТО“, ликува електронното издание „Локално“, като обяснява, че „Протоколът за присъединяване е унифициран документ, предимно от правно-технически характер. Всички страни кандидатки го подписват, преди да станат пълноправни членове. Протоколът е кратък, съдържа само няколко разпоредби, описващи процедурата, при която страната става пълноправен член. Скопската медия пояснява, че „всяка от 29-те държави-членки трябва да ратифицира протокола в съответствие с националните процедури, които се различават в различните страни, като се очаква този процес да приключи до края на тази година. След като всички държави-членки ратифицират Протокола и уведомят Съединените щати като гарант на Договора, генералният секретар на Алианса ще изпрати поканата до Република Македония. След това и Македония трябва официално да приеме членството в НАТО чрез референдум или чрез гласуване в парламента. След това решението за присъединяване се внася в Държавния департамент на САЩ, с което Скопие официално става член на Северноатлантическия съюз, който отбелязва тази година 70 години от създаването си. При оптимални обстоятелства, предвид тези срокове, се очаква Македония да стане пълноправен член на НАТО през първото тримесечие на 2020 г.“.
„Македония отваря НАТО-страницата в своята история“, анонсира електронното издание „Либертас“, като цитира думите на националния координатор на Македония за НАТО Стево Пендаровски: „Днес реализираме стратегическа цел, зад която стояха всички ръководства от 8 септември 1991 година до днес“.
„Безспорно е, че 6 февруари 2019 година ще бъде запомнен като една от най-значителните дати в най-новата македонска история, защото в този ден, ние де-факто става членка на НАТО. 26 години след Декларацията в македонския парламент и 20 години след получаването на статут на формален кандидат за членство, днес на практика реализираме една от двете най-големи стратегически цели, зад които стояха буквално всички политически елити и ръководство от 8 септември 1991 година до днес“, припомня той.
Пендаровски счита, че с днешния акт, Македония получава окончателно международно потвърждение на териториалния си интегритет и границите на македонската държава с включена гаранция за уникалността на „македонската“ идентичност.
Събитието отбелязват още агенциите „Макфакс“, МЕТА, МИА, електронните издания „А1 Он“ , „24 инфо“, „Плюс инфо“, „Нетпрес“, телевизионните канали „ТВ 21“, „ТВ 1“, „Алфа“ и други медии.

Редакция: Иван Христов