Попитан на какво ниво са отношенията между българската и македонската църкви, предстоятелят на БПЦ посочи, че най-важното е решаването на спора с Гърция.
„Беше важно да се утвърди името на държавата и вярвам, че постепенно ще вървим напред. Ще направим всичко необходимо, с Божията помощ, радостта на нашите братя от Македония да бъде цялостна“, заяви Неофит.
За църковният анализатор Бранко Георгиевски, изявлението на българския патриарх е само жест на добра воля и опит да се задържи оптимизма по въпроса за решаването на статута на МПЦ-ОА. Но той не очаква в близкото бъдеще да има ясен ход от наша страна, предвид това, че Вселенската патриаршия отново повтори позицията си по македонския църковен въпрос, както и това, че Руската и Сръбската църква ясно са поискали от БПЦ да не навлиза в юрисдикцията на СПЦ.
„Не очаквам българската църква да реши да признае автокефалията на МПЦ-ОА едностранно. От друга страна, трябва да се изчака да отшуми случаят с признаването на Украинската църква“, заяви църковният анализатор.
Както коментира „Канал 5“, очакванията, че MПЦ-OA може да хване украинския влак за автокефалия намаляха през последните месеци. В последното интервю за сръбската „Политика“, Вселенският патриарх Вартоломей ясно заяви, че Константинополската патриаршия не възнамерява да променя Конституцията на СПЦ, като подчерта, че признаването на независимостта на украинската църква не може да бъде приравнявано със случая със Скопие или с черногорската църква.
Превод и редакция: Иван Христов