Вроцлав. Македония се сблъсква с, може би, най-голямото предизвикателство от своето създаване, а това е възможността да се отрече от историческите си права и правото на самоопределение, заяви президентът на страната Георги Иванов в Университета във Вроцлав, в рамките на работното си посещение в Полша, съобщава македонската агенция „Макфакс“.
„С Преспанското споразумение Гърция ни наложи ново име и иска същото да е erga omnes (за цялостна употреба) – и за международна и за домашна употреба. Предвидено е да променим Конституцията си. Чрез този договор, Гърция ще получи постоянен надзор за това, как се наричаме, но и за това, как другите държави се обръщат към нас“, заяви Иванов.
„Със спогодбата ще се преименуват нашите институции, ще се цензурира съдържанието на учебниците на нашите деца, ще се отнеме правото на гражданите да изразяват своята македонска идентичност. Регулира се името на нашия македонски език. Една много важна част от нашия живот ще зависи от волята на Гърция. Това е насилие върху нашата историческа памет. Това, което гръцката държава е правила на македонците в Гърция, сега, с Преспанското споразумение, иска да го направи и на македонците в Република Македония“, заяви Иванов.
В изказването си президентът на Македония се върна и на делото на Блаже Коневски, който, като лингвист и книжовник, за какъвто го определя „Макфакс“, се е посветил на развитието на македонския литературен език и който през 1973 година получава почетен докторат на Университета във Вроцлав.
По думите на Иванов, успехите на Коневски е „разбудил старите балкански призраци на отрицанието“. Той посочи, че днес „македонският език се сблъсква с множество хора, които го оспорват, опитвайки се да го изтрият или преименуват“, което представлява „символична репресия над македонската идентичност“.

Превод и редакция: Иван Христов