Будапеща. През последните четири месеца бившият премиер на Македония Никола Груевски, който избяга в Будапеща, е "затрупал" Апелативния съд в Скопие с жалби за заповедите за задържането му, издадени от Специализираната прокуратура (СП). Това става ясно от седмия шестмесечен доклад, публикуван от органа, предава македонската информационна агенция "Макфакс".
В доклада на СП се казва, че Груевски чрез своите адвокати се е оплакал пред второинстанционния съд, че е задържан по делата: "Траектория", "ТНТ" "Насилието в Център" и "Талир 2". Освен по последния процес, Груевски е съден по тези случаи задочно.
"Жалбата на Груевски, подадена в Апелативния съд в Скопие на 15 януари 2019 г. от неговия адвокат, е отхвърлена като неоснователна, а решението на първоинстанционния съд в Скопие I Скопие потвърди това", гласи докладът за едно от решенията.
За някои от жалбите на Груевски Апелативният съд в Скопие все още не се е произнесъл.
На 13 ноември 2018 г. бе издадена международна заповед за арест за Груевски. Около пет дни по-рано той вече бе избягал от Македония. В края на същия месец депутатите в Събранието в Скопие гласуваха в подкрепа на свалянето на имунитета Груевски с 62 гласа "за".
Бившият премиер бе осъден на 2 години затвор за незаконно влияние върху придобиването на луксозен "Мерцедес".

Превод и редакция: Тереза Герова