„Подписан е протокол за влизането на Македония към НАТО", „Страните-членки на НАТО подписаха Протокола за присъединяване на Македония", „Скопие към НАТО: Протоколът за присъединяване бе подписан в Брюксел," „Членовете на НАТО подписаха протокола за влизане на Северна Македония в Алианса ", „Северна Македония: НАТО подписа протокола за присъединяването си", „Исторически момент за бивша югославска република Македония: Подписан е протоколът за членство в НАТО", са част от заглавията в гръцките медии за церемонията в Брюксел.
Повечето медии в Гърция, технически, без анализи и коментари, предадоха текста за събитието, публикуван от гръцката информационна агенция ANA-MPA.
В друг текст, озаглавен „Столтенберг: Впечатлен съм от смелостта и отдадеността на Ципрас и Заев", агенцията предава изявленията на генералния секретар на НАТО и на македонския министър на външните работи Никола Димитров.
Водещите медии в Германия отбезяха церемонията в Брюксел без задълбочени анализи. „Страните от НАТО подписаха присъединителния протокол за Македония“, изведоха в заглавия националните ежедневници Die Welt и Die Frankfurter Allgemeine Zeitung. „НАТО подписа приемането на Северна Македония“, отбеляза и вестник Die Zeit.
Внимание привлича материал по темата, публикувано на страницата на германското национално радио Deutschlandfunk. „След уреждане на спора за името с Гърция Македония буквално „лети“ към членството в НАТО. Генералният секретар на Алианса Йенс Столтенберг и правителството на Зоран Заев в Скопие може и да бързат с присъединяването, но има и критични гласове по темата“, отбеляза медията.
Военната мощ на Македония едва ли може да бъде определена като внушителна. Северна Македония със сигурност не е сред военните сили на континента: армията й има едва 10 хил. военни на служба, напрактика несъществуващи ВВС и остаряло оборудване.
За НАТО обаче присъединяването на бившата югославска република има символично и стратегическо значение. Важно е, защото от гледна точка на НАТО по този начин се запълва още една „дупка“ на Балканите за руско влияние. Македонският премиер Зоран Заев също предупреди за „сериозни опасности" за страната му, ако остане изключена от евроатлантическата интеграция.
„Ако нещата вървят както очакваме, ние сме сигурен член на НАТО и през юни ще започнат преговорите за присъединяване с ЕС. Тогава очакваме повече вътрешни и чуждестранни инвестиции. Такива инвестиции ще изискват повече работни места. И тогава заплатите ще се увеличат", са разсъжденията на македонския министър-председател.
Две процента от БВП трябва да бъдат изразходвани от всяка страна-членка на НАТО за отбрана, а Северна Македония ще бъде готова да направи това до 2024 г. Поне така твърди министърът на отбраната Радмила Шекеринска, която не крие, че Македония има много „домашна работа“ дотогава.
Членовете на НАТО подписаха споразумение с Македония, което позволи на малката бивша югославска република да стане 30-тия член на Алианса, след като по-рано уреди спора за името с Гърция, и въпреки опасенията на Русия, съобщи Reuters.
При официалното подписване на протокола за присъединяване към НАТО, който сега трябва да бъде ратифициран от правителствата на страните-членки, министърът на външните работи на Македония Никола Димитров приветства момента с думите, че занапред страната „никога няма да бъде сама“.
Русия обаче твърди, че с приемането на балкански членове НАТО подкопава сигурността в региона. Държавният глава Владимир Путин също така предупреди членовете на западния отбранителен съюз да не поддържат тесни връзки с Украйна и Грузия – две бивши съветски републики, които също се стремят да се присъединят към Организацията на Северноатлантическия договор.
Но Димитров е на мнение, че решението на Македония ще подобри стабилността в региона. Позицията му отразява вижданията на западните страни, които разглеждат членството в НАТО и ЕС като най-добрия начин за запазване на мира на Балканите.
Малката балканска страна Македония направи голяма крачка, за да стане 30-ият член на НАТО, най-големият военен съюз в света, коментираха в редакцията на популярния американски вестник The New York Times.
В ход, който отбеляза края на дълъг спор с Гърция за името на Македония, и по-малко от две десетилетия след като НАТО разположи войски в страната, която се намираше на ръба на гражданска война, генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг и първият дипломат на Скопие Никола Димитров бяха водещи на церемония по подписването на протокол за присъединяване на страната към Алианса, която се проведе в Брюксел.
„Това е исторически повод", заяви Столтенберг пред посланиците на НАТО преди да поставят подписа си на хартия. „Чакахме да се присъедините към нашето семейство дълго време“.
Столтенберг подчерта, че церемонията по подписването отбелязва началото на процеса на ратификация. Черна гора, последната страна, която се присъедини към НАТО, трябваше да чака около година, за да могат всички членове официално да одобрят нейния протокол за присъединяване към международната организация, припомнят от редакцията. След това Македония вече ще се нарича Северна Македония и ще се присъедини към НАТО под това име, вероятно в края на тази или в началото на следващата година.
Гърция ще стане първата държава, предприела подобен ход. „Уверен съм, че този процес ще продължи безпроблемно", заяви генералният секретар на Алианса.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп и неговите колеги от НАТО ще заседават в Лондон през декември. Срещата, която ще отбележи 70-годишнината на НАТО, ще бъде идеален повод за официално приветстване на Северна Македония, ако процесът на ратификация бъде завършен.
Гърция блокира членството на Македония в НАТО заради спора за името. Атина смята името на бившата югославска република за заплаха за едноименния й район Македония, обяснява изданието.
Македония допринася значително за операциите на НАТО, особено в Афганистан. Членството й идва около 18 години, след като Алиансът разположи войски в Македония за събиране на оръжия, държани от етнически албански бунтовници, за да се предотврати гражданска война е страната.
Управляващите македонски социалдемократи описаха събитието в Брюксел като „исторически акт" и „исторически успех" за страната и нейните граждани. „След години на изолация, регресия и несигурност Македония стои на една маса с държавите от демократичния свят", се казва в изявление на СДСМ.
В текста се подчертава, че членството в НАТО означава „гарантирана сигурност и стабилност, сигурност на нашите граници, но също така носи значителни икономически ползи за гражданите, растеж на инвестициите, повече пари, икономически растеж".
По повод събитието в Брюксел руската агенция ТАСС публикува обширен материал за отношенията между НАТО и бившата югорепублика, разделен на три части, всяка една от която представя резюме за развитието на връзките между Алианса и Скопие през последните три десетилетия.
„Македония, обявила независимост през 1991 година, още през декември 1993 година взе курс към влизане в НАТО. Обосновавайки необходимостта от подобен ход, тогавашният председател на парламента Стоян Андов отбеляза, че приемането на Македония в Алианса, „би способствало укрепването на нейната национална сигурност“. От този момент страната участва активно в дейностите на Блока“, припомни агенцията.
Припомня се, че след като Гърция ратифицира протокола за влизане на Македония в НАТО, споразумението за промяна на името на страната влиза в сила. Очаква се Република Северна Македония официално да стане 30-та страна-членка на Алианса на среща на върха на организацията през 2019 година.
Редакция: Тереза Герова