„В последните дни има драстично покачване на цената на тока в пиковите часове на консумацията - 300-400% за потребителите, опериращи на свободния пазар. Факт, който от страна на представители на енергийната борса се коментира с мотива, че търсенето е голямо. В свободната конкуренция там, където търсенето е голямо, цените падат и то драстично. Истината е една и тя е, че с тези цени на определени моменти енергийната борса се опитва да реализира своя ценови удар и го прави успешно“, заяви Кукушева.
По думите ѝ енергийната борса в момента се явява като монопол на монополите, тъй като няма механизъм на контрол върху работата ѝ. „Видно от казаното дотук тя не работи на принципа на свободната конкуренция и на лоялни търговски практики. Обяснения, каквито дават експерти на борсата от рода на „ако ви е скъпо да купувате в пиковите часове, преустановете работа“ може да доведе до затваряне на хлебопекарни предприятия. А това е немислима, тъй като хлябът е насъщната храна на българина“, коментира председателят на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите. Кукушева добави, че има процеси, които не са спираеми.
„Искаме спешно да се инициира проверка с ясни критерии кой и как престъпи лоялните търговски практики и кой и как накара около 65 продавачи на енергия в енергийната борса да продават на еднакво високи цени“, каза още Кукушева и посочи, че ако е необходимо с това трябва да бъдат ангажирани ръководството на държавата и всички разследващи органи, така че тази практика спешно да бъде прекратена.
„В момента, в който в края на 2018 г. отчитаме ръст на производството и добри икономически показатели Националната енергийна борса се опитва да разбие този ръст и да го превърне в недостатък, да сложи знака минус на финансовите резултати на преработвателната промишленост. Това е недопустимо“, коментира председателят на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите.
Кукушева отбеляза още, че българският бизнес който купува енергия на свободния пазар, е социално отговорен, тъй като е приел и плаща безотказно своята такса „Задължение към обществото“, която представлява 50% от общата стойност на месечните фактури. „Явно тези средства не са достатъчни, за да се издържат енергийни монополи. Очакваме спешни мерки и адекватно наказание за виновните лица“,заяви Мариана Кукушева.