Смолян. „Днес на 9 май по традиция отбелязваме победата над Хитлеристка Германия в края на Втората световна война в Европа. Това е ден, превърнал се в символ на мира и надеждата за свят без войни“. Това заяви по време на честването на 74 години от края на Втората световна война и Деня на Европа в Смолян Мария Маргаритова – уредник от отдел „Нова и най-нова история“ в Регионален исторически музей „Стою Шишков“ – Смолян, предаде репортер на Радио „Фокус“ – Смолян. Тя припомни, че на този ден през 1950 г в Берлин започва летоброенето на един нов мирен свят. „От 1985 г. ръководителите на страните от ЕС на свое заседание в Милано решават 9 май да бъде честван като ден на Европа. Оттогава до днес, 9 май символизира стремежа към единство, мир и просперитет на Стария континент“, посочи Маргаритова.
Тя отбеляза, че Втората световна война – най-кръвопролитна и жестока е едно от най-важните събития в историята на човечеството, променило следвоенния свят и очертала параметрите на екстремния 20 век. „По фронтовете и лагерите на смъртта във войната загиват над 60 млн. души. В разгрома на Хитлеристка Германия своя дан дава и България. Тя е включена в състава на Трети украински фронт с главнокомандващ маршал Фьодр Толбухин. Тя има за цел да разгроми противниковите сили в Сърбия и Вардарска Македония и да прекъсне пътя за отстъпление на германските армии по долините на Морава, Вардар и Ибр. Участието на България във Втората Световна война струва на страната ни скъпи жертви. По бойните полета загиват около 12 600 души. В редовете на българската армия, в заключителния етап храбро се сражават 3042 родопчани. Голяма част от тях са мобилизирани, а други заминават на фронта като доброволци. Те преминават от пътищата на родината до Австрийските Алпи. Сражават се при Крива паланка, Страцин, Стражин, Куманово, Скопие и Ниш. В боевете при Балатонското езеро те бележат един от върховете на българската бойна слава. По фронтовете в Сърбия, Македония и Унгария, 266 от тях загиват със смъртта на храбрите и остават в пантеона на безсмъртието“, припомни Мария Маргаритова.
Тя допълни, че днес се прекланяме пред паметта на милионите, сражавали се по фронтовете на войната, а паметта за тях е висша форма на нашата признателност, която ще пребъде и никой и нищо няма да бъде забравено. „От особено значение е победата, която се свързва с надеждата за мирно бъдеще и разбирателство между народите. Такова е посланието и на Денят на Европа. 74 години ни делят от тези дни на героизъм и трагизъм. Необходимо е човечеството да преосмисли своята уязвимост, да се поучи от онези страшни уроци с надеждата, че световните лидери, насърчени от своите народи, ще осмислят, че трябва да работят заедно за изграждането на стабилен международен ред, който би сложил край на всички войни. Това е посланието на Деня на Европа“, каза още Мария Маргаритова.
Нели ГЕРГЬОВСКА