Бургас. Ракът е болест, която се развива различно при всеки човек. Всеки онкологично болен човек се нуждае от психологическа помощ, била тя от близките му, или от специалист. Това каза за Радио „Фокус“-Бургас Мария Попова, психолог в Отделението по медицинска онкология и координатор в отдел „Пациентски грижи“ в университетска болница „Дева Мария“ в Бургас. „Това зависи от индивидуалните качества на пациента, от неговите съпротивителни сили, от тежестта и развитието на заболяването, от отношението на лекарите към него, както и от това, дали има добра семейна и социална подкрепа“, посочи Попова. Според нея психологът може да помогне на всеки онкологично болен да открие в себе си силата и способността да създавате свои собствени стратегии за по-добър и пълноценен живот с болестта.
„Една от най-важните задачи на психолога, който работи с онкоболни пациенти, е да им помогне да намерят баланс между бремето на болестта и т. нар. време „без рак”. Чувствата като страх, гняв, скръб, мрачни мисли и т. н. имат своето място в живота на пациента“, заяви психологът. По думите й в същото време трябва да има часове, дни, в които на фокус да не бъде заболяването, а приоритет да са грижата за дома, близките, домашния любимец, социалните контакти, ангажираност с различни дейности, хоби и др. „Друг вид подкрепа са групите за самопомощ, където се срещат хора с аналогични проблеми. Тези групи дават възможност за споделяне на опит, полезна информация, както и кураж, надежда, емоционална топлота, разбиране и съчувствие“, допълни специалистът. Според Попова творческите подходи като танци, арт-терапия и музикотерапия също помагат да се намали тревожността, болката и да се подобри настроението.
„Има пациенти, за които подкрепата от психолог, участието в групи за самопомощ или творчески подходи не са достатъчни и в този случай е необходимо пациентът да се обърне към психиатър, за да му бъде назначено и медикаментозно лечение“, каза още психологът.
Деница ДИМИТРОВА