София. Над 50% от общия броя ученици в дневна форма са участвали в дейностите по проекта „Твоят час“. Това каза Марияна Ламбова, ръководител на проекта „Твоят час“ по време на заключителния информационен ден по проекта, предаде репортер на Агенция „Фокус“. Тя уточни, че в Сливен, Монтана и Търговище и през двете години на проекта, процентът на работили в рамките на извънкласни дейности ученици е над 60. „За учебната 2016-2017 са сформирани 17 572 групи за занимания по интереси, като учениците, които са били включени в тях са 252 795. Групите за обучителни затруднения през първата година са 11 955, като в тях са работили 97 776 ученици. Броят на ръководителите през първата година е бил 26 667 – това са педагогически специалисти от държавните и общински училища. Също така в този проект влизат физически лица и съответно ръководители, представители от юридически лица, като все още и през двете години на проекта техният броя е значително малък, спрямо общия. През първата година 806 физически лица са били ръководители на дейности. През втората учебната година групата за занимания по интереси са 16 500 , като в тях са обхванати 243 517 ученици. През втората година по проекта се увеличават значително групите за ученици за допълнително обучение по учебни предмети и те вече са 12 089 групи със 101 993 ученици“, каза още Ламбова.
Тя обясни, че проектът „Твоят час“ се е изпълнявал в рамките на близо 3 години - от 2016 г. до 2018 г., които са две години и половина. По думите ѝ „Твоят час“ е най-големият проект, изпълняван от МОН по ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“. „Проектът е с национален обхват, като дейностите по проекта се реализираха от държавните и общински училища от цялата страна. Целевата група по проекта бяха ученици от 1 до 12 клас от всички държавни и общински училища. Проектът е ориентиран изцяло към подкрепата за личностно развитие на учениците в съответствие с индивидуалните им образователни потребности чрез организиране и провеждане на дейности за допълнително обучение на ученици с обучителни затруднения и на занимания по интереси и за развитие на способностите и талантите на учениците“, каза още Ламбова.
„Основната цел на проекта е създаване на условия за повишаване на потенциала на учениците и в рамките на дейностите, които се изпълняват чрез училищните програми „Твоят час“. Основна дейност беше моделът за обществен мониторинг“, каза тя и поясни, че той е включвал съответно изграждане на електронна платформа „Твоят час“, която е подпомагала училищата при избора на извънкласни дейности и съвет за обществен мониторинг на училищно ниво „Твоят час“, който е следял за качественото изпълнение на извънкласните дейности на ниво училище. „Чрез двата инструмента се създадоха условия за публичност, прозрачност и информираност при избора на извънкласни дейности“, коментира още Ламбова. Ръководителят на проекта допълни, че училищните програми са се разработвали от всяко училище в зависимост от потребностите. По думите ѝ в заниманията на всяка група са се включили публични изяви на учениците и работа с родители. Тя отчете, че дейностите по проекта са допринесли за повишаване на резултатите на учениците и за мотивацията им за учене.
Деница КИТАНОВА