„Убедени сме, че влизането на Северна Македония в НАТО ще има принос за сигурността и стабилността не само в евроатлантическото пространство и няма да засили само трансатлантическата общност, но ще бъде и важен импулс за бъдещото стабилизиране на Западните Балкани. ТОва наистина е добреа новина за Европа и трансатлантическия алианс“, заяви говорителят на германското правителство Щефан Зайберт.
Според него, присъединяването към НАТО ще влезе в сила, след като страните-членки на Алианса поединично предоставят информация, че са ратифицирали присъединителния протокол.
„За тази цел, в Германия е нужен Закон за договор. Правителството ще се стреми да приеме бързо този Закон. От момента, когато присъединителният Протокол бъде подписан в Брюксел, Северна Македония ще има статут на наблюдател в Алианса“, добави Зайберт.
Говорителят на германското правителство поясни, че най-рано през юни 2019 година Европейският съвет ще реши дали да бъдат започнати преговорите за присъединяване на Скопие към ЕС, при което основен критерий за позитивното решение ще бъде напредъкът във връзка с видими и устойчиви реформи, борбата с организираната престъпност и корупцията.
Превод и редакция: Иван Христов