Процесът, както казват факторите, трябва да завърши до края на тази година или началото на следващата.
Първата стъпка – формалното прилагане на Преспанския договор в двете страни – завърши на 11 януари в Македония и две седмици по-късно, на 25 януари, в Гърция.
Следващата стъпка е НАТО да подготви Протокол на договора от Вашингтон за влизане на нова членка. Всъщност това е поправка към оригиналния договор за Северноатлантическия съюз, сключен през 1949 година.
Веднага след това започва четвъртата стъпка – процесът на ратификация на протокола, което трябва да се случи във всяка от 29-те страни-членки на НАТО според националните процедури. Процесът трае различно време във всяка страна. Очаква се той да завърши до края на годината, а Гърция обяви, че ще ратифицира протокола първа.
Докато трае ратификацията, Македония ще участва в процесите в Алианса до определено ниво. Например, тя може да участва на всички форуми и срещи, но без право на глас. Или, както казват македонските функционери, „ще получи столче в НАТО“.
Петата стъпка е поканата за присъединяване , която ще бъде изпратена до Македония от генералния секретар на НАТО, когато всички страни-членки уведомят САЩ, гарантът на договора, че са ратифицирали протокола за присъединяване.
Македония в шестата стъпка ще трябва официално да приеме присъединяването към НАТО - чрез референдум или чрез гласуване в парламента.
След това Скопие трябва да изпрати решението на Държавния департамент на САЩ, „пазителят“ на Договора от Вашингтон и официално става член на НАТО.
Превод и редакция: Иван Христов