Кръглата маса бе открита от председателя на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред и председател на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов. „Благодаря, че присъстват представителите от ДПС и от „Воля“. Не виждам представители от БСП. Ние знаем, че те в момента не посещават българския парламент. Искам да благодаря на всички посланици, които са тук, защото смятам, че с тяхната подкрепа можем да направим тази кръгла маса много по-полезна“, каза Цветанов. Той призова в предизборната кампания и след евровота политиците трябва да са отговорни по темата миграция, а не да гледат бързия политически дивидент. По думите му темата за миграцията дава възможност на националпопулистките течения в Европа да създадат допълнителни проблеми както по време на европейските избори, така също и след приключването им. Цветанов отчете, че при разговорите за ЕК, за Съвет за европейски парламент темата за миграцията ще бъде много актуална. Той изтъкна, че България изпълнява своя ангажимент по охрана на външната граница на ЕС и подчерта, че страната ни е показала това с национално финансиране за изграждане на възпиращото съоръжение и допълни, че България оценява отпуснатата от ЕС целевата помощ в размер на 160 млн. евро. По думите му в рамките на три години страната ни е успяла да усвои тези средства и да надгради капацитета си, като през последните две години има почти нулев миграционен натиск към страната ни.
Еврокомисарят Мария Габриел също поясни, че несъмнено има по-добро и защитено управление на външните граници. „Няма да повдигам темата колко важен е регламентът от Дъблин - знаем колко месеци продължават дискусиите. Тук искам да отбележа изключително конструктивната роля на българското председателство, да поздравя България, защото по време на тези месеци беше свършена много работа. Много не само дискусии, но и конкретно набелязване на мерки. Това се отчита в ЕК. Това е една база, която виждаме, че след нея малко по-трудно се случват нещата. Това още веднъж показва колко солидна и устойчива е тя“, допълни още Габриел. Еврокомисарят предупреди да не губим поглед от необходимостта за борба с дезинформацията по темата миграция,тъй като тя отслабва демократичния дебат, дестабилизира политическите действия на публичните органи и подковава доверието на гражданите в институциите и медиите.
Статистика изнесе заместник-министърът на вътрешните работи Красимир Ципов. Той увери, че в момента миграционната обстановка в страната е спокойна и предвидима и отбеляза, че страната ни е усвоила 80% от отпуснатите 160 млн. евро в края на 2016 г. Той отчете още, че 2851 са задържаните граждани от трети страни на вход-изход и във вътрешността на страната през изминалата година, което е с 5% по-малко в сравнение с 2017 г. Министърът посочи, че през 2017 и 2018 г. за първи път броят на върнатите лица е много по-голям от този на незаконно влезлите на територията на страната. „Само преди седмица ЕК публикува своя последен доклад за напредъка за изпълнението на европейската програма по миграцията. Той също потвърждава тенденцията за значителен спад на миграционния натиск на ЕС с 25% за изминалата година, което е най-ниското ниво за последните пет години. Какво всъщност означава това? Дали ЕС не е толкова привлекателно и притегателно място за търсещите убежище, или всъщност сме положили достатъчно усилия и сме работили последователно да постигнем такива резултати... Едно нещо обаче е факт, миграцията продължава да бъде един нереален феномен със своята динамика и комплексен характер. Крайно време е да престанем да разглеждаме миграцията като криза. Следва да съсредоточим усилията си в намиране на едни дългосрочни устойчиви решения в трите основни направления – вътрешно измерение, външно измерение и силни граници“, каза още Ципов. По думите му по отношение на вътрешното измерение ключова роля има предложеният законодателен пакет за реформата на общата европейска система за убежище.
От Международния център за развитие на миграционни политики в лицето на нейния генерален директор д-р Михаил Шпинделегер изтъкнаха, че мигрантската криза не е приключила. „В период на затишие сме, но все още трябва да свършим много, за да се борим общо с незаконната емиграция“, каза д-р Михаил Шпинделегер. Според него всички трябва да си напишат домашното като държави-членки на ЕС. „Да имаме единна европейска система за убежище и ако една държава каже „Не“, това да означава „Не“ за всички държави членки на ЕС. Това е, което трябва да управляваме като система, иначе ще продължава да имаме злоупотреби със системата“, допълни Шпинделегер. Той уточни, че са в преговори с турската страна, за да бъдат те по-удовлетворени. „Обещанията, поети от Турция се изпълняват и страната е голям партньор на ЕС на тази арена на проблемите с бежанците и ние трябва да направим повече, за да ги убедим, за да продължават да спират бежанците от Турция“, заяви още той.
На събитието присъстваха и редица посланици. Румънският посланик у нас Йон Гъля заяви, че Румънското председателство подкрепя тясно сътрудничество с трети страни, през които се транзитират мигрантите.
Посланикът на Турция у нас Хасан Улусой заяви, че страната му и България имат изключително добри отношения и сътрудничество по границата. От Фондация „Конрад Аденауер“ изразиха загрижеността си, че на евроизборите може да получат подкрепа партии със съмнителни отношения към човешките права и върховенството на закона.
Деница КИТАНОВА