Асеновград. Една от най-големите придобивки за Градската библиотека „Паисий Хилендарски“ в Асеновград за 2018 година е мултифункционалната зала „Коста Форев“, каза за Радио „Фокус“-Пловдив директорът на библиотеката Милена Марковска. Залата е направена по проект „Трансформиране на стаята на приказките в мултифункционална зала „Коста Форев“ с подкрепата на Община Асеновград, който е реализиран в продължение на три години. „Може би тази стая ще се превърне във визитна картичка на библиотеката ни, защото тя съчетава традициите и съвременните технологии. С помощта на дигиталните технологии ще можем да връщаме децата към книгата, изкуството, към различните жанрове, които интерпретират популярните български и световни приказки“, добави още директорът на библиотеката в Асеновград. Като друг успешен проект за миналата година тя посочи „Завръщане към корените“, който е финансиран от общинската фондация „Пловдив 2019“ и е част от програмата на „Пловдив-Европейска столица на културата 2019“.
„Заедно с участниците в проекта успяхме да се върнем назад към корените и традиционната българска шевица, нейното значение и смисъл. Направихме редица работилници както в Асеновград, така и в село Тополово и накрая приключихме с изложба, която ще бъде пътуваща през следващите няколко години и много хора ще имат възможността да я видят“, каза Марковска. Друг проект, който е реализиран съвместно с Фондация „Глобални библиотеки- България“ и НБ „Иван Вазов“-Пловдив през миналата година, е насочен към най-малките, с които с помощта на робота Финч, са проведени обучения за първи стъпки в програмирането.
„Отново с тези двама партньори се включихме и в проект, който беше насочен към повишаване на дигиталните умения на малкия и среден бизнес, като се надяваме, че този пилотен проект, който се реализира през 2018 година, ще продължи да се развива и през следващите години. Съвместно със Софтуерния университет проведохме обучения за дигитална грамотност, отнасяща се както до малкия и среден бизнес, така и за всички останали граждани, предимно младежите. Единият курс беше насочен към дигиталния маркетинг, а другият, който продължи в рамките на два месеца и се обучиха 50 души, беше насочен към основите на програмирането“, каза още Марковска. Тя обобщи, че 2018 година е била успешна за културната институция, която е доказано културно, образователно, социално средище в града. „Във връзка с библиотечно информационното обслужване на нашата общност беше обогатен фондът на библиотеката. В него включихме много нови заглавия на български и чужди автори. Също така развиваме и нашата система за автоматизирано обслужване. Акцент в работата на библиотеката през 2018 година беше поставен и върху дигиталната компетентност и умения на общността ни“, каза още директорът.
Мария РУСЕВА