София. Общинските съветници от БСП са неудовлетворени от неглижирането на дейността на долечебните заведения. Това каза пред журналисти заместник-председателят на Столичния общински съвет и общински съветник от БСП - София Милка Христова, предаде репортер на Агенция „Фокус“. Христова коментира дейността и резултатите на общинското здравеопазване по повод приетите годишни финансови отчети за 2018 година на общинските лечебни заведения и на общинските търговски дружества. Според нея тази година те са по-добри от миналата. „Резултатът е и в по-отговорното отношение от страната на Столичен общински съвет и Столична община към този важен сектор в общинската икономика. Смея да кажа, че това е принос и на общинските съветници от БСП, които винаги сме настоявали здравеопазването да се превърне в приоритетна дейност. Миналата година за тази цел са отделени около 9 млн. лв. за дейност, закупена е и апаратура, част от която постъпи от средствата от продажбата на Общинска банка“, заяви Христова. Тя отбеляза, че това, което не удовлетворява общинските съветници от БСП, е неглижирането на дейността на долечебните заведения, като денталните и медицински центрове и ДКЦ-та, които имат нужда от повече подкрепа. „Всеизвестно е, че от Националната здравна каса постъпват единствено средства за заплати, няма дори за консумативи, да не говорим за техника. Силно конкурентните условия, в които работи общинското здравеопазване в София, липсата на подкрепа от страна на Столична община и най-вече на общинския бюджет, би довела до масово затваряне на голяма част от тях“, подчерта Христова.
Тя постави на заседанието и въпросът за някои от лечебните заведения, които са в много лошо финансово състояние. „Смятам, че отговорност за това определено носи и Столичен общински съвет, който много дълго време неглижира проблеми, свързани с базата и кадрите в тези центрове. Поставих въпроса и за една ниша, в която ние сме длъжници на децата на София, а именно - имаме много добри профилактични програми, които са свързани с възрастното население в различни категории, но все още нямаме нито една профилактична програма, която да е свързана със здравето на децата“, посочи Милка Христова.
Тя постави още и въпроса с необходимостта от възстановяване на кабинетите в училищата, в това число и дентални. „Малките се нуждаят най-много от внимание, както и от крещящата необходимост от изграждане на детска поликлиника, в която нашите деца да получат специализирано обслужване“, каза още тя.
Ирина ИВАНОВА