Въпреки това внимание изисква не Палестина, а Иран. Тъй като почти по същото време Тръмп „взриви“ друга „бомба“ и обяви Ислямския революционен гвардейски корпус за терористична организация. С този ход лидерът на САЩ, разбира се, не изненада никого. Но той даде сигнал за това, което можем да очакваме от президентството му в бъдеще. Важният въпрос е дали САЩ и Израел ще започнат военна операция срещу Техеран? До каква степен ще се увеличи напрежението между Иран и Израел?
Израел и Русия се договориха
Всъщност политиката на Тръмп за Палестина не е независима от Иран. Една от основните цели на плана за мир между израелци и палестинци, изготвен от зетя на Тръмп и съветник в Белия дом Джаред Кушнер, т.нар. сделка на века, да се сложи край на влиянието на Иран върху Палестина. Затова САЩ искат политиката на Палестина да бъде ръководена от Мухаммед Далан, който е подкрепен от Египет и Персийския залив.
Освен това в пресата отново се появи информация за подготовката за създаването на „Арабско НАТО“, в което Тръмп трябва да обедини държавите от Персийския залив срещу Иран. В това отношение е ясно, че дуетът Тръмп-Нетаняху ще увеличи значително натиска върху Иран. Но това не означава, че случаят непременно ще прерасне във военната операция. В крайна сметка, това развитие изглежда е в състояние да бъде предотвратено от Путин.
Сега основната загриженост за Иран е свързана с влиянието й в Сирия. Ще дойде денят, когато Русия ще оттегли военните си сили. Тогава слабата администрация на Башар Асад ще бъде контролирана основно от Иран. Освен това Асад и Техеран наскоро се договориха за военноморска база в Сирия, а на 1 октомври на Иран ще се предаде пристанището в Латакия. Това означава, че Асад предоставя на Иран достъп до Средиземно море. А това не позволява на Израел или Русия да стоят мирно.
Ето защо Нетаняху точно преди изборите в Израел отиде в Москва. Той каза на Путин: „Не се притеснявайте, аз по никакъв начин няма да разреша на Иран да остане в Сирия", докладва руската преса. С други думи, Израел и Русия очевидно са се договорили да изгонят Иран от Сирия. Това означава, че Тръмп също е косвено ангажиран.
Конкуренция Русия – Иран
Русия се конкурира с Иран. Въпреки факта, че Путин, заедно с Техеран, стана основен поддръжник на Асад, Иран е регионален съперник на Москва. Путин вече постигна онова, което искаше в Сирия, защитавайки Асад, т.е. собствените си интереси. Освен това той разбира, че докато Иран е в Сирия, напрежението между Русия и САЩ с Израел ще се увеличава. Това означава, че интересите на Русия ще бъдат в опасност.
Освен това наскоро Израел значително увеличи броя на нападенията срещу позициите на Иран в Сирия. Тази ситуация нанася сериозни щети на противовъздушната отбрана на Асад. Докато единственото нещо, за което Москва се грижи, е сирийският президент най-накрая да установи пълен контрол над територията на страната си. Докато Тръмп оказва натиск на Иран, зависимостта на Техеран от Русия също нараства. Затова позицията на руския лидер срещу Иран е по-силна от всякога.
Предвид това, ако Путин покаже на Иран червена карта и запази мълчание в отговор на израелската атака на ирански бази в Сирия, той ще успокои американско-израелския фронт. Но ако Путин позволи на Иран да получи постоянна база в Сирия (както в Ливан)... Тогава събитията може да доведат до нежелан обрат.
Или казано другояче, сега всичко зависи от Путин.
Превод и редакция: Тереза Герова