София. Законът за социалните услуги урежда изцяло предоставянето, финансирането, качеството и контрола на социалните услуги в България. Това каза министърът на труда и социалната политика Бисер Петков по време на заседание на комисията по време на представянето на Законопроекта за социалните услуги, предаде репортер на Агенция „Фокус“.
„В Законопроекта за социалните услуги са взети под внимание част от предложенията, които получихме по време на обществените консултации, и бележките по време на междуведомствения съвет. Това е третият нов закон, който като екип на министерството предлагаме пред комисията“, каза още Петков и посочи, че той урежда изцяло предоставянето, финансирането, качеството и контрола на социалните услуги в България.
„Основните цели, които са изнесени в законопроекта, са гарантиране на достъпност, качество и насърчаване на услугите и публично-частното партньорство. Промяната е в дефиницията за социални услуги, която от сегашното разбиране от Закона за социалното подпомагане за физически места започва да се разглежда като дейности за превенция на социалното изключване и дейности за подобряване качеството на живот. Законът регламентира общи услуги, които се ползват от всички лица, като при тях отпада необходимостта от оценка. А специализираните услуги се ползват от лица, които са в затруднение“, обясни социалният министър.
Петков посочи, че със законопроекта се премахва издаването на заповед за настаняване. „Другото ново е, че се дава право на лицата сами да избират доставчика на социална услуга. Друг съществен кръг от въпроси, който се регулира по-цялостно, е планирането на социалните услуги. Въвежда се и планиране на социалните услуги на национално ниво чрез инструмента Карта на социалните услуги. Въвеждат се и социални услуги, които са безплатни. Другото ново е регламентирането на интегрираните секторни услуги. Основен фокус на законопроекта е и качеството на социалните услуги. Въвежда се и лицензиозен режим за доставчиците на всички социални услуги“, каза още той и посочи, че в новия закон се предвижда са се направи и Агенция за качеството на социалните услуги. „Облекчава се и създаването на социални услуги, финансирани от държавния бюджет. Регламентирани са нови възможности за публично-частно партньорство, като се въвежда и смесено финансиране от държавен и общински бюджет, както и възможност за финансиране от частни и физически лица“, обясни Петков. Той обясни, че законът трябва да влезе в сила от началото на 2020 г., като затова се изисква промяна в други 26 закона.
Цветилена СИМЕОНОВА