София. България за пръв път участва в търг като този за вещите на княз Александър I Батенберг. Това каза министърът на културата Боил Банов в предаването „Тази сутрин” по бТВ по повод откупването на Българската държава на ценни предмети, принадлежали на княз Александър I Батенберг, на търг, организиран от аукционна къща в австрийската столица Виена. „За търга на скъпите вещи на княз Александър I Батенберг ни докладваха по няколко различни канала, но най-сериозната информация пристигна от директора на Националния исторически музей - Бони Петрунова“, заяви министър Банов, като подчерта, че са водели разговори с правителството, министър-председателя и с министъра на финансите Владислав Горанов. „Взехме единственото възможно решение - категорично да участваме в търга. Мисля че, България за първи път участва на подобен търг. И понеже тези търгове имат особена собствена среда и игра, взехме решение да не афишираме, че ще участваме. В крайна сметка свръхзадачата беше да докараме тук ценностите и да се върнат в България, да съхраним националния дух и да дадем възможност на поколенията да го съхраняват и те. Приоритизирахме това и предприехме тази стратегия, за да можем да вземем предметите на разумна цена и то гарантирано“, посочи министърът, като отбеляза, че последните две седмици само с това се занимавал. „Много играчи има и много интереси. Това е една система, където според интереса върви наддаването“, каза Банов, като отбеляза, че срещу България е наддавал и един човек. „Не знам кой е, но той беше нает и наддаваше сериозно, докато разговаряше по телефона. Същият човек залагаше не само за портрета, но и за подносите, които имат изключителна стойност, защото с тях е посрещан Батенберг. Те са израз на надеждите и въжделенията на българския народ“, подчерта министърът на културата, като посочи, че с тях е посрещан князът. „Тези подноси имат страхотна символна стойност, защото по този начин народът дава на княз Александър I Батенберг държавата на тепсия, а това показва тяхното доверие. Държавата направи изключителен ход, за това благодаря на министър Горанов, за адекватното решение и за това, че спазихме процедурата и не афиширахме предварително, въпреки, че ни се искаше много. Много хора изкоментираха и са прави, защото са родолюбци, и питаха „защо държавата не отива“. Ако бяхме обявили, пак щяхме да сме го закупили, но щеше да е на много по-висока цена“, каза Банов, като подчерта, че са заявили, че отиват с много малко пари. „Отидох в лично качество, защото нямаше как да рискувам по друг начин. Имаше и други предмети, но трите подноса и портретът трябваше да бъдат закупени на всяка цена, защото те представляваха исторически и сериозен интерес. На търга участваха около стотина души, като голяма част от тях са били поставени лица, т. е. хора, които откровено стоят на телефона. България не може да си позволи това и няма такъв регламент“, каза още министърът на културата.
„Портретът е изключителен. Усеща се, вижда се, но на живо е нещо невероятно. Много се радвам, че другата седмица хората ще могат да го видят, всички българи, които имат желание. Надявам, се до петък-понеделник да уточним подробностите, защото има специален режим, при който трябва да се транспортира“, посочи Банов.
„Надявам се, че другата седмица да може да се види или ще го обвържем с една изложба, която прави Националната галерия в двореца. Може би ще направим връзка там, да се изложи за първи път. Експертите ще кажат, но е впечатляващ“, изтъкна той.
„Днес, ако успея, събирам всички експерти, да кажат къде е най-добре, в кой музей, със сигурност ще бъде в някой от националните ни. В който и да бъде, ще бъде достъпен за всички българи и родовата памет ще бъде съхранена“, изтъкна той. По думите му не често излизат ценни предмети свързани с българската държавност. Министър Банов увери, че държавата има желание да си връща ценностите и да ги съхранява.