Боровец. Приключват проверките на къщите за гости. Това каза министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева по време на Заключителната конференция за мандат 2015-2019 г. на Националното сдружение на общините в Република България, предаде репортер на Агенция „Фокус“. „По темата за къщите за гости вчера и ли днес приключват проверките на малко над 250 договора. Поканихме медиите, за да видят дали бенефициентите си изпълняват бизнес плановете и те работят като къщи за гости. Започнахме с 14 проекта, които бяха за одобрение по подхода Лидер. Те бяха добри и бенефициентите и кандидатите без всякакво притеснение отговориха на всички въпроси, от които медиите се интересуват. Това показва увереност, че средствата отиват и са предназначени точно за това, за което ги дава Брюксел“, заяви Танева.
По думите ѝ натискът към ДФ „Земеделие“ от различни НПО и обществото по отношение как се разходват средствата и има ли злоупотреби, е огромен. „Ние отворихме широко вратите на всеки, който има интерес към това какъв е ефектът от прилагането на програмата и как се управляват проектите“, каза още Танева. „В мандата си ще продължа тази политика, защото всяко позоваване на законодателство или правила, които ни позволяват да откажем достъп до тази информация, създават репутационна щета, оттам съмнение в обществен план за това как се управляват европейските средства, което не е в полза нито на местната, нито на централната власт“, допълни министърът.












SWOT-анализите не са готови, с изключение на първия, който е изготвен от Института по аграрна икономика. Но след пусната обществена поръчка са събрани офертите за втория анализ – за околната среда и климата. Предстои и възлагането на третия SWOT-анализ.
Министър Десислава Танева зави, че България засега не е напреднала в процеса: „Да, в България за съжаление не сме напреднали особено в процеса, но такава е ситуацията и от тук насетне трябва да се работи по един много по-добър график.“ Заяви още, че след като получат всички анализи, тогава ще започне изготвянето на националния стратегически план.
Относно това, което е по-добро за настоящия програмен период, тя съобщи, че държавите членки ще имат по-голяма свобода да дефинират националните инструменти за подкрепа, чрез които ще се постигнат целите на Общата селскостопанска политика.
Каза още, че това да се осигури заетост в селските райони е един най-работещите инструменти за проблемна демография. „Земеделието осигурява 17% заетост в страната“, допълни тя.
Земеделската заетост засяга и ромската общност, по думите на министър Танева.
Отбеляза и въведените нови схеми за планинско животновъдство, които са поискани от самите производители, което е осигурило и поминък на хората.
Поради намаления бюджет – с 15%, трябва да помислят как да бъде компенсирано това намаление, за да могат да отговорят на високия интерес и необходимост. По тази тема тя предложи няколко варианта: интензитет на помощта, таван на проект, таван на брой проекти.
Десислава Танева каза, че търсят подкрепа от други страни: „Ние търсим подкрепа от други страни членки, особено сходни като структура с нашето земеделие за увеличаването му“.
Призова да се помисли за инструментариум, чрез който биха подпомогнати общини. „Тук можем да помислим за съфинансиране от общините“, допълни тя.