София. За да постигнем промяна в здравната система, трябва да обединим усилията на всички участници в процеса. Това каза министърът на здравеопазването Кирил Ананиев в предаването „Панорама“ по БНТ. "Седмицата преди да бъде избран министър на здравеопазването през ноември 2017 година в обществото се водеше един голям дебат какъв да бъде той – икономист, финансист или медик, професор, доктор и т.н.", припомни министър Ананиев. "Когато ме избраха и когато положих клетва в парламента, аз се обърнах към народните представители, а чрез тях и към българската общественост и казах, че този дебат не го разбирам", допълни той. "За да можем да постигнем промяна в здравна система, трябва да обединим усилията, възможностите, способностите на всички. Обещах да работя в консенсус с всички участници в този процес. Мисля, че през тези година и три месеца аз не наруших своето обещание", посочи Ананиев.
Той обърна внимание, че не е редно да се твърди, че един финансист ще се стреми по-скоро да реже публичния ресурс в системата на здравеопазването, тъй като той и без това не е толкова голям и не съответства на този, който се отделя на глава от населението в развитите държави. По думите му той и екипът му се стремят да променят здравната система като я оптимизират и структурират чрез увеличаване на ефективността на разходване на средствата с един съвършено нов тип контрол. "Искаме да намерим онзи път, за да направим осветяване на ресурса, който се използва в здравния сектор, за да може той да бъде разпределен по едни ясни и прозрачни правила и да отиде там, където наистина е заработен", заяви министър Ананиев. По думите му здравната ни системата е много сложна и консервативна, с много зависимости и натрупани проблеми.
Във връзка с заявката на премиера Борисов, че няма да позволи затварянето на общински болници, Ананиев коментира: "Това че няма да закриваме болници дава спокойствие и увереност на най-засегнатите групи от нашето население и на тази, които са в най-отдалечените райони на страната. Незатварянето на болниците в момента дава сигурност. Това не пречи ние да продължим да подготвяме извършването на реформата". По думите му министъра всяка една болница и всеки един район имат своята специфика и трябва да се направи анализ за необходимостта от медицинска дейност на регионален принцип.
По повод борбата със злоупотреби с ТЕЛК-ове, той не изключи възможността да има и още разкрити такива случаи. "Идеята е всички порочни практики да бъдат прекъснати и спестеният ресурс да отиде там, където трябва", подчерта Ананиев.